Gruzińscy święci
- 19 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazała się kolejna książka. Bogato ilustrowana publikacja poświęconą została gruzińskim świętym i taki też nosi tytuł. Wydanie książki związane jest z dwoma znaczącymi wydarzeniami dla Cerkwi prawosławnej w Polsce i Gruzji, które będą miały miejsce we wrześniu bieżącego roku. Pierwszym z nich jest oficjalna wizyta w naszym kraju Patriarchy Gruzińskiego Eliasza II (2–7 września br.), a drugim dziesiąta rocznica […]
Nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazała się kolejna książka. Bogato ilustrowana publikacja poświęconą została gruzińskim świętym i taki też nosi tytuł. Wydanie książki związane jest z dwoma znaczącymi wydarzeniami dla Cerkwi prawosławnej w Polsce i Gruzji, które będą miały miejsce we wrześniu bieżącego roku. Pierwszym z nich jest oficjalna wizyta w naszym kraju Patriarchy Gruzińskiego Eliasza II (2–7 września br.), a drugim dziesiąta rocznica kanonizacji syna obu Cerkwi – świętego archimandryty męczennika Grzegorza Peradze (18 września br.).
Książka składa się z 36 rozdziałów, każdy z których poświęcony jest jednemu świętemu lub grupie świętych. Odnajdujemy tu zarówno postacie świętych w mniejszym lub większym stopniu znanych wiernym naszej Cerkwi (św. Nino, św. królowa Tamar, św. król Dawid czy św. Grzegorz Peradze), jak i takich, o których zdecydowana większość nigdy nawet nie słyszała. Tymczasem opisy ich życia i działalności są często nie tylko pouczające i interesujące, ale nawet barwne i warte przybliżenia. Potwierdzeniem dla tego mogą był słowa autora wstępu do pracy – ks. Henryka Paprockiego: „Wydaje się, że przybliżenie czytelnikowi polskiemu niezwykłych postaci z gruzińskiego panteonu świętych może być bardzo pożyteczne. Całe pokolenia chrześcijan wychowywały się na żywotach świętych. W naszych czasach szczególnie potrzeba odpowiednich wzorów postępowania, aby iść trudną drogą prowadzącą do królestwa.”.
Za pośrednictwem opowiedzianych przystępnym językiem opisów życia najbardziej znanych postaci z dziejów Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej (jest ich wielokroć więcej, o czym może świadczyć zamykający pracę „Chronologiczny wykaz gruzińskich świętych”) czytelnik może ponadto poznać, choć nieco wybiórczo i skrótowo, bardzo burzliwą historię Gruzji, kraju, którym chrześcijaństwo pojawiło się już w I wieku, a stało się religią panującą już w IV wieku, jako drugi po Armenii kraj chrześcijański w dziejach.
Poza ikonkami wszystkich prezentowanych na jej łamach świętych, książka zawiera mapę współczesnej Gruzji oraz grafiki zaczerpnięte z gruzińskiego obszaru kulturowego. Czytelnikowi, który zechce głębiej zainteresować się tematyką pracy, autor przygotował również obszerną bibliografię.
Książka jest do nabycia m.in. w siedzibie Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej (Białystok, ul. św. Mikołaja 5, tel. 7443646, via e‑mail) oraz poprzez stronę internetową Sklepu Cerkiew.pl.