Jak zdefiniować “ewangelikalizm”?
- 7 sierpnia, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Słowo “ewangelikalny” tłumaczony bywa jako “podkreślający wagę Ewangelii, osobiste doświadczanie nawrócenia, związany z osiemnastowiecznym ruchem protestanckim.” Wyszukiwarki i encyklopedie on-line odsyłają internautów do wielu prób ujednoznacznienia pojęcia “Kościoły ewangelikalne” często w odróżnieniu od Kościołów ewangelickich. Zdaniem uznanego amerykańskiego teologa i dziennikarza, Terry’ego Mattingly, mimo dostępności szeregu definicji wciąż trudno znaleźć konkretny wyróżnik tych denominacji. Jak zauważa Mattingly, wieloznaczność, choć w mniejszym stopniu, […]
Słowo “ewangelikalny” tłumaczony bywa jako “podkreślający wagę Ewangelii, osobiste doświadczanie nawrócenia, związany z osiemnastowiecznym ruchem protestanckim.” Wyszukiwarki i encyklopedie on-line odsyłają internautów do wielu prób ujednoznacznienia pojęcia “Kościoły ewangelikalne” często w odróżnieniu od Kościołów ewangelickich. Zdaniem uznanego amerykańskiego teologa i dziennikarza, Terry’ego Mattingly, mimo dostępności szeregu definicji wciąż trudno znaleźć konkretny wyróżnik tych denominacji.
Jak zauważa Mattingly, wieloznaczność, choć w mniejszym stopniu, dotyczy także takich pojęć jak “protestancki” oraz “katolicki”. Redaktor magazynu internetowego GetReligion, zwraca uwagę na fakt politycznego kojarzenia przez wielu autorów “ewangelikalizmu”.
W odróżnieniu od katolików czy prawosławnych, chrześcijan ewangelikalnych dużo częściej umiejscawia się w dwóch obozach: konserwatywnych i liberalnych. Według Mattingly’ego, dostępne dookreślenia denominacji ewangelikalnych oscylują wokół ich politycznej i społecznej orientacji. W złośliwych komentarzach podkreśla się ich amerykańskie pochodzenie oraz stopień przywiązania do typowo amerykańskiego stylu ewangelizacji.
Tradycyjnie ewangelikalizmem nazywano przebudzeniowe nurty metodystyczno–pietystycznymi w obrębie tradycyjnych Kościołów protestanckich i tak zwanych „kościołach wolnych”. Ewangelikalizm był synonimem pewnej duchowości, która podkreślała charakter personalny relacji człowieka z Bogiem; osobiste nawrócenie i uświęcenie, rozumiane jako purytański styl życia oraz zapał misyjny. Doświadczenie nawrócenia w odpowiedzi na Bożą łaskę, centralne miejsce Krzyża, podstawowy autorytet Biblii i imperatyw służby ze względu na Chrystusa – to wyróżniki ewangelikalnej tradycji duchowej definiowane przez większość badaczy.