Jan Paweł II winny upadkowi wiary — Benedykt XVI heretykiem i modernistą
- 11 grudnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
W niezwykle brutalnych słowach wysoki rangą przedstawiciel Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X skrytykował Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Biskup Bernard Tissier de Mallerais stwierdził, że Jan Paweł II nie zrobił nic, aby odrodziła się wiara, a Benedykta nazwał modernistą i heretykiem. – Rzym cierpi na zatwardziałość serca i ślepotę ducha. Serce Kościoła znajduje się w bractwie – dodał lefebrysta. Tak ostrego i konfrontacyjnego tonu wobec Rzymu nie było chyba nigdy […]
W niezwykle brutalnych słowach wysoki rangą przedstawiciel Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X skrytykował Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Biskup Bernard Tissier de Mallerais stwierdził, że Jan Paweł II nie zrobił nic, aby odrodziła się wiara, a Benedykta nazwał modernistą i heretykiem. – Rzym cierpi na zatwardziałość serca i ślepotę ducha. Serce Kościoła znajduje się w bractwie – dodał lefebrysta.
Tak ostrego i konfrontacyjnego tonu wobec Rzymu nie było chyba nigdy ze strony Bractwa, które odcinało się zazwyczaj od agresywnej retoryki sedewakantystów, według których tron papieski jest pusty po śmierci Piusa XII. De Mallerais odrzucił jakiekolwiek pojednanie z „oblężonym Rzymem”.
Na łamach magazynu bractwa ‘Fideliter’ biskup de Mallerais przekonuje, że wielkie odejście od wiary postępuje, a młodzież prawie całkowicie oddała się rozpuście i konsumpcjonizmowi. – Panowanie Jezusa Chrystusa zostało uniemożliwione przez proklamację wolności religijnej i praw człowieka – mówił. Jednocześnie zaznaczył, że tylko w bractwie odnaleźć można niesfałszowane sakramenty, gdyż wszędzie indziej panuje zamęt pełen kompromisów z powodu liberalizmu i słabości ducha. – Kościół Soboru Watykańskiego II jest Kościołem paralelnym, a jego duchem jest brak jakiejkolwiek religii – dodał.
“Benedykt XVI to heretyk”
Biskup nie omieszkał skrytykować członków Bractwa Piusa X, którzy otwarci są na kompromis z Rzymem, zarzucając im brak wierności. – Wielu rezygnuje z powodu braku przekonań i poszukują kompromisów. Tęsknią za przedwczesnym końcem walki. Dali się uwieść uśmiechom prałatów rzymskiej Kurii.
Hierarcha bractwa nazwał papieża Benedykta XVI modernistą i heretykiem, stwierdzając, że cała jego teologia jest modernistyczna i jeszcze jako nauczyciel akademicki głosił herezje.
Wywiad z biskupem został również opublikowany na oficjalnych stronach bractwa (tutaj w wersji niemieckiej).
Bernard Tissier de Mallerais urodził się we Francji. Na początku studiował biologię, a następnie wstąpił fo seminarium duchownego Piusa X we Fryburgu. W 1975 roku został wyświęcony na kapłana przez abpa Marcela Lefebvre. Był rektorem seminarium w Ecône. W 1988 roku wraz z trzema innymi duchownymi został konsekrowany na biskupa bez zgody papieża Jana Pawła II, a tym samym ekskomunikowany. Do 1996 roku był sekretarzem generalnym bractwa. Jest autorem biografii abp. Lefebvre.
Od kilku lat, szczególnie zaś od początku pontyfikatu Benedykta XVI, do mediów przedostają się plotki o rychłym pojednaniu bractwa z Rzymem, jednak za każdym razem przedstawiciele lefebrystów dementują doniesienia o powrocie lefebrystów na łono Kościoła rzymskokatolickiego. Trudno ocenić, czy stanowisko czołowych lefebrystów ulega zaostrzeniu ze względu na częste w ostatnich latach pojednania niektórych wspólnot tradycjonalistycznych z Rzymem, czy też z powodu wewnętrznych konfliktów w Bractwie. Dla wielu lefebrystów ogłoszenie przez papieża Benedykta motu proprio, dotyczącego indultu generalnego dla mszy trydenckiej było ważnym impulsem do opuszczenia szeregów bractwa.