Jeszcze za wcześnie
- 28 sierpnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Podróż papieża Bendykta XVI do Chin, której pragnie biskup Pekinu, Joseph Li Shan, (na zdj.) byłaby „całkowicie przedwczesna”, stwierdził rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi. Zaproszenie to jednak może być „znakiem dyspozycyjności”, dodał. „Słowa biskupa Li Shan stwierdzają, że wszyscy chińscy katolicy kochają i szanują papieża, uznają jego władzę i byliby szczęśliwi mogąc się z nim spotkać, a to z pewnością jest aspektem bardzo pozytywnym”, powiedział w Radiu Watykańskim […]
Podróż papieża Bendykta XVI do Chin, której pragnie biskup Pekinu, Joseph Li Shan, (na zdj.) byłaby „całkowicie przedwczesna”, stwierdził rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi. Zaproszenie to jednak może być „znakiem dyspozycyjności”, dodał.
„Słowa biskupa Li Shan stwierdzają, że wszyscy chińscy katolicy kochają i szanują papieża, uznają jego władzę i byliby szczęśliwi mogąc się z nim spotkać, a to z pewnością jest aspektem bardzo pozytywnym”, powiedział w Radiu Watykańskim ksiądz Lombardi.
Według słów biskupa Li Shana, które wypowiedział we włoskiej telewizji RAI, relacje pomiędzy Watykanem i Pekinem są coraz lepsze. Dla księdza Lombardi słowa chińskiego biskupa mogą zostać odebrane jako jeden ze znaków, którymi Pekin odpowiada na pragnienia, jakie papież wyraził w swoim ubiegłorocznym liście do Chińczyków, aby unormalizować relacje pomiędzy Watykanem i Chinami. Ksiądz Lombardi zarazem przyznał, że wiele spraw dotąd nie zostało rozwiązanych, chociaż Watykan ma wolę dalszego prowadzenia konstruktywnego dialogu z komunistycznym rządem.
Biskup Pekinu w swoim wywiadzie we włoskiej telewizji przypomniał, że w Chinach żyje dzisiaj od 8 do 10 milionów katolików i jedynie w Pekinie znajduje się 20 kościołów, w których w dniach świątecznych odprawia się od trzech do czterech mszy, przy czym w każdej z nich uczestniczy około 3 tys. wiernych.
Biskup Joseph Li Shan został powołany na urząd biskupa Pekinu przez oficjalny chiński Kościół katolicki 21 wrzesnia ub. r. z wyraźnym błogosławiństwem Watykanu.