Jubileusz kieleckich ewangelików
- 10 grudnia, 2007
- przeczytasz w 5 minut

W dniach 8 – 9 grudnia br. odbyły się w Kielcach obchody 170 lecia poświęcenia kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej, należącego do miejscowej parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Ta wspólnota wyznaniowa licząca dzisiaj zaledwie 34 wyznawców, bardzo zasłużyła się miastu i regionowi, o czym mieszkańcy Kielc nigdy nie powinni zapomnieć.
W dniach 8 – 9 grudnia br. odbyły się w Kielcach obchody 170 lecia poświęcenia kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej, należącego do miejscowej parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Ta wspólnota wyznaniowa licząca dzisiaj zaledwie 34 wyznawców, bardzo zasłużyła się miastu i regionowi, o czym mieszkańcy Kielc nigdy nie powinni zapomnieć.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotę o godz. 17, wieczorną projekcją biograficznego filmu Erica Tilla zatytułowanego “Luter”. Dwugodzinny obraz ukazujący losy augustiańskiego mnicha, późniejszego reformatora, był z pewnością dla większości obecnych poruszający. Nie wszyscy z oglądających zdawali sobie sprawę , w jakich czasach narodził się luteranizm, który dał początek, wielkiemu ruchowi ogarniającemu ówczesną Europę.
Drugi dzień jubileuszu rozpoczął się o godzinie 10 porankiem poetycko-muzycznym. Zebrani goście mogli usłyszeć preludium organowe Władysława Żeleńskiego i Tokkate cz. 1 Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Jacka Jarońskiego –wieloletniego kieleckiego organisty parafii ewangelickiej, dwóch utworów autorstwa słynnego kompozytora filmowego Ennio Morricone, a także Córy Syjońskiej, które zaprezentował kwartet smyczkowy uczniów Szkoły Muzycznej im Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Chór mieszany Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Kielcach i Radomiu zaśpiewał we wspaniałej aranżacji w dwóch wejściach: Pójdźmy wszyscy do stajenki, Radość dziś nastała, Bracia patrzcie jeno i Niech wam Bóg błogosławi co dnia. Natomiast znany kielecki bard, muzyk, kompozytor i aranżer kultury Marek Tercz wraz z młodymi artystami Sceny Autorskiej STUDIO Kieleckiego Centrum Kultury: Iloną Sojdą, Martą Solecką, Magdaleną Jarek i Radosławem Kupisem, przeniósł obecnych w świat cudownej poezji śpiewanej m.in. Czesława Miłosza przy różnorodności brzmień i dźwięków, w której nie brakowało elementów egzystencjalnych czy ekumenicznych.
Punktualnie o godzinie 11 zaczęło się uroczyste ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne, spowiednio — komunijne w obrządku ewangelicko-augsburskim, procesyjnym wejściem przedstawicieli Rady Parafialnej i obecnych duchownych. W liturgii uczestniczyli: ks. biskup Mieczysław Cieślar – zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko ‑Augsburskiego w RP, który wygłosił do zebranych okolicznościowe kazanie, ks. Wojciech Rudkowski – proboszcz radomsko – kieleckiej parafii ewangelicko – augsburskiej, Andrzej Jezienicki – prezbiter naczelny Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w RP i pastor kieleckiego zboru tego wyznania, ks. Janusz Daszuta – pastor Parafii Ewangelicko – Metodystycznej w Kielcach, ks. Paweł Walczyński – proboszcz polskokatolickich parafii w Hucisku i w Kielcach (św. Piotra i Pawła), diakon Katarzyna Rudkowska z radomsko-kieleckiej parafii ewangelickiej.
Kościół rzymskokatolicki reprezentowali ks. diakon Przemysław Filipkiewicz z Koła Ekumenicznego Alumnów kieleckiego WSD wraz z grupą kleryków, a także s. dr Natalia Białek CSFN, nazaretanka, pracownik Referatu Katechetycznego kieleckiej Kurii Diecezjalnej i członek Diecezjalnej Rady Ekumenicznej.
Pośród obecnych na modlitwie znaleźli się także dyr. Joanna Janiszewska – Bujała, reprezentująca na uroczystościach Wojewodę Świętokrzyską, Aldona Karska – kurator diecezji warszawskiej KEA, profesor Karol Karski, wybitny ewangelicki teolog i biblista, dr Jan Główka, historyk, dyrektor Muzeum Historii Kielc i Jolanta Podsiadło dyrektorka Muzeum Zabawy i Zabawek, instytucji sąsiadującej z budynkiem ewangelickiej świątyni.
„Chcemy dziękować Bogu za jego słowo, które było tu opowiadane, i za serca, które go tu słuchały” — powiedział do uczestników nabożeństwa zwierzchnik diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Mieczysław J.Cieślar.
„Towarzyszy nam dzisiaj bogata refleksja świąteczna, jubileuszowa. Obchodzimy dzisiaj rocznicę poświęcenia tej odnowionej niedawno świątyni (…) Bóg przychodzi w naszą ludzką rzeczywistość i ograniczoność, a my dajemy świadectwo umiłowania Go, które przed 170 laty znalazło swój materialny wyraz w postaci tej świątyni. To tu, ewangelicy tej ziemi, tu mieszkający, otwierali swoje serce dla Ewangelii, i w odpowiedzi na Boże Słowo, konkretyzowali je w praktyce. Dzisiaj głęboko myślimy, jak to Słowo oddziaływało na nich. Wierzymy, że Bóg posyła swoje słowo do całego stworzenia, a jego percepcja ma i swoje lokalne kolory.
Kiedy kładziemy Biblię na ołtarzu, to zawsze chcemy trwać przy Nim, przy Chrystusie, zawsze w pokorze. To pomaga nam budować pokój i pojednanie, budować nadzieję. Tego świadectwem jest właśnie ta świątynia, która służy też innym wyznawcom Chrystusa” – mówił biskup.
Hierarcha podkreślił, że świętująca jubileusz parafia ewangelicka pod wezwaniem Świętej Trójcy jest szczególnie wdzięczna także tym wszystkim, którzy przed kilkoma laty wspomogli ją materialnie i sprawili, że kościół odzyskał dawną świetność, by pełniej służyć “wspólnocie dobra”.
Ksiądz biskup przypomniał też w zwiastowanym Słowie Bożym, że pierwszymi kieleckimi ewangelikami byli m.in. pracownicy-specjaliści przemysłu górniczego i hutniczego oraz sprowadzeni z Niemiec profesorowie założonej przez ks. Stanisława Staszica Wyższej Szkoły Akademiczno- Górniczej w Kielcach. Wtedy pierwsze nabożeństwa, kiedy nie było jeszcze kościoła odbywały się w mieszkaniach prywatnych, bądź w wynajętej sali Pałacu Biskupów Krakowskich. Dopiero kiedy w okolicach miejscowości Łopuszno pod Kielcami w latach 20tych XIX wieku powstało szereg wsi założonych przez niemieckich kolonistów wyznania ewangelickiego, pomyślano o założeniu w mieście Kielce – Parafii Ewangelickiej.
Po kilku latach, dokładnie 10 marca 1835 roku ówczesne władze miejskie wydały zgodę i pozwolenie na budowę kościoła i domu parafialnego
Nowa świątynia stanęła na działce podarowanej parafii przez ewangelika Jana Kellera — naczelnika miejscowej poczty. W tym czasie pracowała już w Kielcach wybrana znacznie wcześniej Rada parafialna, a w mieście przebywał duchowny zatrudniony tutaj na stałe.
Kościół ostatecznie został poświęcony 3 grudnia 1837 roku. Klasycystyczna, jednonawowa świątynia w 2001 r. doczekała się gruntownej renowacji, sfinansowanej przez państwo. Od tamtego czasu pełni również zaszczytną funkcję jedynej w Polsce Ekumenicznej Świątyni Pokoju, służąc innym wyznaniom chrześcijańskim miasta i regionu. Tutaj także odbywają się przez cały rok liczne imprezy i spotkania o charakterze kulturalnym, modlitewnym, koncerty muzyki poważnej, spotkania ewangelizacyjne. Można śmiało stwierdzić, że budynek kościoła ewangelickiego odżył na dobre, po kilkudziesięciu latach zastoju i zapomnienia, miejsce do tego rodzaju działalności i przedsięwzięć jest wręcz znakomite, gdyż świątynia jest usytuowana w samym centrum starego miasta.
Obecnie w Kielcach żyje 34 luteran. W zeszłym roku byli oni świadkami dwóch chrztów — wydarzeń w tej wspólnocie nader rzadkich — z których jeden był bezprecedensowy, bowiem sakramentu udzielili wspólnie: duchowny luterański i rzymsko-katolicki — poinformował pastor kieleckiej parafii ks. proboszcz Wojciech Rudkowski.
Przemysław K. Kasprzyk