Kamilianie: za drzwiami zakonu
- 17 lutego, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Znalazł się z kamerą pośród codziennych zajęć zakonników. — Interesują mnie dzisiejsi kamilianie, z krwi i kości, pracujący wśród umierających, upośledzonych, chorych psychicznie, narkomanów. Robią na co dzień to, o czym wolimy nie wiedzieć. Przyznam, że pierwsze dni zdjęciowe były dla mnie niesamowitym przeżyciem. Nagle znalazałem się w świecie dalekim od przemocy, blichtru i miałkości mediów i polityki. – mówi reżyser nowego dokumentu, Sylwester Latkowski. 20 lutego […]
Znalazł się z kamerą pośród codziennych zajęć zakonników. - Interesują mnie dzisiejsi kamilianie, z krwi i kości, pracujący wśród umierających, upośledzonych, chorych psychicznie, narkomanów. Robią na co dzień to, o czym wolimy nie wiedzieć. Przyznam, że pierwsze dni zdjęciowe były dla mnie niesamowitym przeżyciem. Nagle znalazałem się w świecie dalekim od przemocy, blichtru i miałkości mediów i polityki. – mówi reżyser nowego dokumentu, Sylwester Latkowski.
20 lutego br. ekipa filmowa Sylwestra Latkowskiego wybiera się do Tarnowskich Gór. Odbędą się tam kolejne zdjęcia do filmu “Kamilianie: Za drzwiami zakonu”. Reżyser chce pokazać Zakon od wewnątrz, a więc od strony nieznanej zwyczajnym ludziom. Ekipa filmowa odwiedzi parafię św. Jana Chrzciciela i św. Kamila, szpital św. Kamila Zakonu OO. Kamilianów w Tarnowskich Górach, Dom Pomocy Społecznej w Zbrosławicach (dla mężczyzn upośledzonych umysłowo) oraz w Pilchowicach (dla dzieci specjalnej troski) i w Zabrzu (dla nieuleczalnie chorych), Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze w Hutkach koło Olkusza i w Zabrzu. Planowane jest także zajrzenie za kulisy kapituły kamilianów, w czasie której będzie mowa o przyszłości polskiej prowincji.
W Polsce jest niewielu kamilianów — zaledwie 80 osób. To ostatni zakon zarejestrowany przez Papieża jako zakon, potem już powstawały tylko zgromadzenia zakonne. Zakon Kamilianów został powołany do niesienia pomocy chorym i ubogim. Założony w 1586 r. przez św. Kamila de Lellis. Obok ślubu ubóstwa, posłuszeństwa i celibatu składają dodatkowy ślub służenia chorym nawet z narażeniem życia. Kamilianie rozwijają profilaktykę zdrowotną w społeczeństwie, służą pomocą medyczną i duchową chorym i umierającym. Bardzo ważnym aspektem ich posługi jest pomaganie chorym w odnalezieniu odpowiedzi na odwieczne pytania o sens życia doczesnego i przyszłego, o znaczenie cierpienia, zła i śmierci. Zakon stara się również uzmysławiać rządzącym potrzebę wprowadzenia takiego ustawodawstwa, które gwarantowałoby prawa chorego i szacunek dla jego godności osobistej.
W Polsce kamilianie pojawili się w 1904 r. w Miechowicach (obecnie dzielnica Bytomia). Na świecie jest ich 1100, w tym 86 Polaków (dane z 1998 r.). Strojem zakonnika jest czarny habit z czarnym pasem z wyhaftowanym na piersi czerwonym krzyżem.
W naszym kraju kamilianie prowadzą 6 domów opieki społecznej dla osób w podeszłym wieku oraz dla dzieci i dorosłych upośledzonych psychicznie. Znanym kamilianinem jest np. o. Arkadiusz Nowak, znawca kwestii związanych z narkomanią i AIDS, który wystąpi w filmie. Polacy prowadzą także domy misyjne na Madagaskarze i Słowacji, pracują w klasztorach i placówkach Zakonu we Włoszech.
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 17 września 2003 w Seminarium św. Kamila w Burakowie – Łomianki pod Warszawą. Planowana premiera filmu jest na antenie Programu 2 TVP w okresie świąt Wielkanocnych. Ekipa realizująca film: scenariusz i reżyseria — Sylwester Latkowski, zdjęcia — Tomasz Michałowski, dźwięk – Witold Kwiatkowski, montaż — Krzysztof Szpetmański. Producent Program 2 TVP.
P+C Opusnet