Kard. Glemp: kobieta nie tylko do pieluch i garnków
- 15 sierpnia, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Mówienie o kobiecie jako przeznaczonej tylko do pieluch i garnków to ośmieszanie ogniska domowego — powiedział kard. Józef Glemp w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Słowa te padły dziś, podczas kazania na mszy odprawianej na wałach Jasnej Góry.W centralnej sumie pontyfikalnej wzięło udział około 180 tysięcy pielgrzymów. Mszy św. przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Homilię kaznodzieja poświęcił […]
Mówienie o kobiecie jako przeznaczonej tylko do pieluch i garnków to ośmieszanie ogniska domowego — powiedział kard. Józef Glemp w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Słowa te padły dziś, podczas kazania na mszy odprawianej na wałach Jasnej Góry.
W centralnej sumie pontyfikalnej wzięło udział około 180 tysięcy pielgrzymów. Mszy św. przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Homilię kaznodzieja poświęcił roli kobiety we współczesnym świecie. “Wpatrzmy się w twarze kobiet, które pracując, często niosąc krzyż, nie przegrały swego życia. W ich rysach znać głęboką znajomość człowieka i świata. Z ich twarzy wydobywa się mądrość, która jest osadzona w miłości. One nie były torturowane dietą, jak modelki. One niosły swój krzyż napełniony życiem uczciwym i pięknym, które to życie pochodzi od Boga” — stwierdził Prymas Polski.
“Geniusz kobiety zaskakuje największych strategów męskiego świata” — podkreślił hierarcha.„Dziś trzeba spojrzeć na te niewiasty zapracowane, zapłakane, zatroskane, cierpiące po cichu za grzechy mężów lub synów” – mówił Prymas Polski. Stwierdził, że społeczna pozycja kobiet w wielu krajach „nie jest właściwie ustawiona”. „Dla szczęścia kobiet wcale nie trzeba zaczynać od burzenia struktur społecznych, trzeba natomiast dostrzegać godność kobiety, co w krajach chrześcijańskich nie powinno być problemem. A jednak kobieta jest wyzyskiwana”. Ks. Prymas stwierdził, że dzieje się tak nie tylko w krajach rozwijających się, w niektórych państwach afrykańskich lub azjatyckich, ale w samej Europie i Ameryce.
Kard. Glemp powiedziałteż, że jesteśmy odpowiedzialni za język, jakim posługujemy się mówiąc o małżeństwie i rodzinie, “język często ośmieszania i pogardy”. Mówienie o kobiecie jako przeznaczonej tylko do pieluch i garnków to ośmieszanie ogniska domowego. “A przecież ognisko domowe, prawdziwe, rzetelne, gdzie znajduje miejsce miłość, wzajemne zrozumienie i przebaczenie jest największą tęsknotą wszystkich młodych ludzi” — stwierdził kard. Glemp.
Nawiązując do dzisiejszej uroczystości kaznodzieja przypomniał, że Wniebowzięcie wskazuje podstawowy kierunek naszego życia — niebo. Mówił o Maryi jako godnej największego zachwytu. Wymieniając kobiety, które żyły w czasach Jezusa, szczególnie podkreślił osobę Marii Magdaleny — kobiety, która „dołączyła do Maryi i innych i weszła na drogę Chrystusa”. „Stała się kobietą — apostołem – mówił ks. Prymas – Była niewiastą dzielną i kochającą. Dziś zapewne jeździłaby na motocyklu, prowadziła przedsiębiorstwo, dbała o aprowizację, a jednocześnie z całym wdziękiem kobiecości byłaby oddana Panu i Jego Królestwu”.
Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry