Kardynał Hoyos w sprawie “Pasji”
- 19 września, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Głośny film Mela Gibsona „Pasja” został po raz kolejny poddany krytyce. Tym razem oceny kontrowersyjnego i sugestywnego obrazu przedstawiającego mękę i śmierć Jezusa Chrystusa dokonał prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynał Dario Castrillón Hoyos. Według opinii kardynała film „Pasja” stanowi triumf sztuki i wiary, a każdy kapłan powinien go obejrzeć. Choć obraz Gibsona jest kolejnym dziełem w galerii filmów o życiu Chrystusa, posiada wyjątkową wymowę […]
Głośny film Mela Gibsona „Pasja” został po raz kolejny poddany krytyce. Tym razem oceny kontrowersyjnego i sugestywnego obrazu przedstawiającego mękę i śmierć Jezusa Chrystusa dokonał prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kardynał Dario Castrillón Hoyos.
Według opinii kardynała film „Pasja” stanowi triumf sztuki i wiary, a każdy kapłan powinien go obejrzeć. Choć obraz Gibsona jest kolejnym dziełem w galerii filmów o życiu Chrystusa, posiada wyjątkową wymowę – sceny cechuje niezwykła autentyczność, tak iż widz niejako współuczestniczy w przedstawianych wydarzeniach – męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu dostępnych w kinematografii narzędzi – rozwój technologii został tu użyty w służbie Dobrej Nowinie. Kardynał broni „Pasji” twierdząc, iż będąc przedstawieniem zarówno okrucieństwa (owocu grzechu i egoizmu), jak i zbawczej miłości Boga, zyskuje na autentyczności – stanowi Prawdę i przyczynia się do „doświadcznia miłości”. Budzi w odbiorcy refleksje, kontemplacje, a nie nienawiść, czy pragnienie przemocy (a taki jest główny zarzut stawiany przez przeciwników filmu). „Pasja” ukazuje mękę Chrystusa i wydarzenia z nią związane w ujęciu obiektywnym. Nie buduje niewłaściwego wizerunku narodu żydowskiego i nie posiada charakteru potępiającego. Nie można zatem oskarżać tego filmu o podtekst antysemicki. Według kardynała Hoyosa przesłaniem „Pasji” jest miłosierdzie i pojednanie – Chrystus jako wzór dla pokoju między istotami ludzkimi.