Kardynalski konsystorz i nowe nominacje?
- 4 lipca, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Znany, dobrze poinformowany i ceniony włoski watykanista Andrea Tornielli spekuluje w dzisiejszym “Il Giornale” na temat nowego konsystorza kardynalskiego. Konsystorz ten, zdaniem autora, miałby odbyć się na końcu listopada. Przedtem jednak w Watykanie miałoby dojść do dwóch znaczących i od dawna planowanych zmian. Przedtem jednak w Watykanie miałoby dojść do dwóch znaczących i od dawna planowanych zmian. Abp Piero Marini, papieski ceremoniarz, miałby zostać odwołany ze swego stanowiska […]
Znany, dobrze poinformowany i ceniony włoski watykanista Andrea Tornielli spekuluje w dzisiejszym “Il Giornale” na temat nowego konsystorza kardynalskiego. Konsystorz ten, zdaniem autora, miałby odbyć się na końcu listopada. Przedtem jednak w Watykanie miałoby dojść do dwóch znaczących i od dawna planowanych zmian.
Przedtem jednak w Watykanie miałoby dojść do dwóch znaczących i od dawna planowanych zmian. Abp Piero Marini, papieski ceremoniarz, miałby zostać odwołany ze swego stanowiska i mianowany przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Kongresów Eucharystycznych, którym dziś kieruje sędziwy już kard. Tomko. W Watykanie już od dawna krążą spekulacje nt. odwołania Mariniego. Jednym z argumentów przemawiających za tą decyzją miałaby być osobista opinia Benedykta XVI, zwracającego uwagę na fakt, że do kierowania ceremoniami liturgicznymi nie potrzeba duchownego w randze biskupa. O ile jednak kilka miesięcy temu spekulowano, że następcą Mariniego miałby zostać profesor Papieskiego Instytutu Liturgicznego “Anselmianum” Corrado Maggioni, o tyle Tornielli sugeruje dziś, że szefem Urzędu Ceremonii Papieskich zostanie dotychczasowy “numer dwa” tej instytucji ks. prałat Enrico Viganò.
Drugi osobisty sekretarz papieża, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki, miałby zostać następcą łacińskiego arcybiskupa Lwowa kard. Mariana Jaworskiego, który niebawem ukończy 81 lat. W ten sposób obydwaj sekretarze Jana Pawła II byliby członkami kolegium kardynalskiego. Ewentualna zmiana ma też nastąpić na stanowisku prefekta dykasterii zajmującej się sprawami ekonomicznymi Stolicy Apostolskiej.
Wśród innych kandydatów na neo-purpuratów wskazywani są też: nowy prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich abp Leonardo Sandri; abp Giovanni Lajolo z watykańskiego gubernatoratu; cieszący się bardzo dobrą opinią watykański bibliotekarz abp Raffaele Farina; abp John Patrick Foley, do niedawna przewodniczący Papieskiej Rady ds. środków społecznego przekazu, mianowany ostatnio zwierzchnikiem zakonu bożogrobowców.
Gdy idzie o metropolitów typowanych na członków kolegium kardynalskiego, to wśród nich wymieniani są arcybiskupi Paryża, Waszyngtonu i brazylijskiego San Paolo. Szczególną uwagę komentatorów przykuwają jednak osoby arcybiskupów Angelo Bagnasco (Genua) i Kazimierza Nycza (Warszawa). Pierwszy, stojący na czele Konferencji Episkopatu Włoch, w ostatnich tygodniach zasłynął zdecydowanym i radykalnym głosem zabranym w debacie nt. konkubinatów oraz małżeństw homoseksualnych. Jego jasny sprzeciw spotkał się z ostrą reakcją środowisk homoseksualnych i lewicowych. Arcybiskup kilkakrotnie otrzymywał listy z pogróżkami, a w dwóch z nich znaleziono naboje. Z kolei abp Nycz znany jest w całym świecie jako następca kard. Józefa Glempa, mianowany w następstwie trudnych wydarzeń warszawskich, które rozegrały się wokół niedoszłego ingresu abp. Stanisława Wielgusa.
Według krążących spekulacji, nowy konsystorz zaplanowany jest na dzień 23 listopada, w którym dziekan kolegium kardynalskiego Angelo Sodano ukończy 80 lat. W tym też dniu będzie wakowało 17 miejsc w gronie 120 kardynałów elektorów.
:: Ekumenizm.pl: Polskie zmiany w Rzymie