- 17 czerwca, 2020
- przeczytasz w 3 minuty
Marksista, podejrzewany o homoseksualizm i afrykańska królowa – tak abp. Wiltona Gregory’ego, pierwszego afroamerykańskiego metropolitę Waszyngtonu, określił radykalny portal Church Militant, popularny wśród konserwatywnych katolików.
Ekstremista o abp. Waszyngtonu: “Afrykańska królowa”
Marksista, podejrzewany o homoseksualizm i afrykańska królowa – tak abp. Wiltona Gregory’ego, pierwszego afroamerykańskiego metropolitę Waszyngtonu, określił radykalny portal Church Militant, popularny wśród konserwatywnych katolików.
Church Militant to strona z bogatą oprawą medialną, która w bulwarowy sposób wypowiada się o sprawach religijno-społecznych, sięgając często po język nienawiści. I właśnie z powodu radykalnego języka i poglądów portal cieszy się niemałą popularnością w środowiskach tradycjonalistycznych, także w Polsce (m.in. przez portal Polonia Christiana), choć trzeba podkreślić, że od strony dystansują się amerykańscy lefebryści i petryści.
Portal już nie po raz pierwszy zaatakował abp. Wiltona, a powodem ostatniej krytyki był komentarz abp. Wiltona w kontekście demonstracji antyrasistowskich i kontrowersyjnego zachowania prezydenta Donalda Trumpa przed episkopalnym kościołem św. Jana w Waszyngtonie i wizycie prezydenta w Narodowym Sanktuarium św. Jana Pawła II. O sprawie informował portal ekumenizm.pl.
Michael Voris, założyciel Church Militant, w opublikowanym filmie nieustannie nazywa abp. Gregory’ego „afrykańską królową”, oskarżając hierarchę nie tylko o promowanie homoseksualizmu, ale o kłamstwa i manipulacje.
W kontekście zamieszek, niepokojów społecznych, które ogarnęły cały kraj oraz gestu Trumpa demonstracyjnie trzymającego Biblię przed kościołem, abp Gregory określił wizytę prezydenta w sanktuarium mianem „zaskakującej i nagannej”. Powołując się na nauczanie Jana Pawła II, amerykański hierarcha krytycznie odniósł się do czynów i zamiaru Donalda Trumpa. Voris wypomniał arcybiskupowi, że prezydent został zaproszony do sanktuarium dużo wcześniej (choć z innej okazji i nie przez arcybiskupa) oraz zarzucił duchownemu kłamstwo, który skrytykował policję za użycie gazu łzawiącego wobec demonstrujących w pobliżu Białego Domu, co – zdaniem Vorisa – nie miało miejsca. Później policja wycofała się z wcześniejszego stanowiska i przyznała, że gaz jednak był użyty.
Na film i słowa Vorisa zareagowali katoliccy intelektualiści w USA, w tym prof. Anthea Butler. W rozmowie z Religion News Service, oskarżyła Church Militant o „wyprodukowanie rasistowskiej diatryby w nadziei na powiększenie pęknięć wewnątrz Kościoła”. – Są gotowi pójść po trupach Afroamerykanów, aby promować swój brud – podkreśliła, dodając, że z rasizmem spotykają się w USA również czarnoskórzy katolicy. – Widzimy w historii o rasizmie głównie protestancką opowieść, ale nie dostrzegamy, że ma ona również katolicki wymiar – dodała.
Anthea Butler “Church Militant produced this racist diatribe in the hopes of creating more fissures within the church. … They are willing to step over the bodies of black people in order to promote their filth.” https://t.co/6jKeXCHcye via @RNS
— Pope news (@Pope_news) June 12, 2020
Po publikacji Church Militant w amerykańskim Kościele rzymskokatolickim pojawiło się dużo głosów, żądających reakcji całego episkopatu, a w szczególności stanowiska arcybiskupa metropolity Detroit Allena Vignerona, gdyż Church Militant działa właśnie na terenie tej archidiecezji.
The @ArchofDet has been made aware that an organization in SE Mich. has published racist and derogatory language in reference to Archbishop of Washington D.C. Wilton Gregory. The organization in question is not affiliated with or endorsed by the Archdiocese of Detroit. (1/3)
— Detroit Archdiocese (@ArchofDet) June 12, 2020
W specjalnym oświadczeniu abp Vigneron podkreślił, że archidiecezja jest świadoma obecności na jej terenie organizacji Vorisa i nazwała film rasistowskim, a użyty język uwłaczającym.
Jednocześnie hierarcha zaznaczył, że hasła głoszone przez organizację są sprzeczne z nauką Chrystusa i nie należy w jakikolwiek sposób łączyć Church Militant z archidiecezją. W 2012 roku organizacji zakazano używania nazwy “katolicki”.