
- 8 czerwca, 2012
- przeczytasz w 2 minuty
Święto Bożego Ciała obchodzili również wierni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz Kościoła Katolickiego Mariawitów. Uroczystość ta jest trzecim po Wielkanocy i Bożym Narodzeniu najważniejszym świętem dla mariawitów. Kult Eucharystii jest głównym charyzm...
Mariawici świętowali Boże Ciało
Dla mariawitów adoracja polega na częstym przyjmowaniu przez wiernych Komunii oraz odprawianiu adoracji ubłagania.
Liturgia mszy świętej w Boże Ciało nie różni się znacznie od mszy rzymskokatolickiej . Mariawici mają jednak więcej obrzędów – np. pomiędzy lekcją a czytaniem Ewangelii kapłan/kapłanka intonuje sekwencję „Oto Hostia i Chleb żywy”, będącą tłumaczeniem starego hymnu kościelnego “Ecce Panis Angelorum”. Podczas śpiewania hymnu kapłan lub kapłanka, w przypadku Kościoła Katolickiego Mariawitów, zdejmuje monstrancję z tronu i pokazuje wiernym, którzy adorują eucharystycznego Chrystusa.
Przy czterech ołtarzach śpiewane są wyjątki z początku czterech ewangelii, a nie ewangelie o tematyce eucharystycznej.
Boże Ciało rozpoczyna u mariawitów oktawę święta. Każda msza święta odprawiana podczas kolejne osiem dni posiada inne formularze mszalne, codziennie odprawiane są nieszpory do Przenajświętszego Sakramentu. Mariawici odbywają po mszy procesję wokół kościoła do czterech ołtarzy, przy których czytane są wyjątki z ewangelii.
***
Kościół Starokatolicki Mariawitów posiada ok. 30 tys. wiernych zgromadzonych w trzech diecezjach oraz zagranicznej prowincji francuskiej. Mariawityzm narodził się na terenie Królestwa Polskiego w XIX wieku. Jego celem była odnowa życia zakonnego i duchowego kleru zapoczątkowana przez św. M. Franciszkę Kozłowską, która w 1893 roku otrzymała objawienia nazywane Dziełem Wielkiego Miłosierdzia. Objawienia M. Franciszki były pierwszymi objawieniami, dotyczącymi Miłosierdzia Bożego. Mariawici działający początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zostali z niego ekskomunikowani w 1906 r. W 1935 w mariawityzmie doszło do rozłamu, w wyniku którego wyodrębniły się dwa, główne ruchy mariawickie: Kościół Starokatolicki Mariawitów z siedzibą w Płocku oraz ok. dwutysięczny Kościół Katolicki Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie k. Płocka. Kościół ten jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Światowej Rady Kościołów i od początku był zaangażowany w polski ruch ekumeniczny. Wspólnoty odwołujące się do dziedzictwa mariawickiego istnieją również m.in. w Niemczech, Kamerunie i USA. W Polsce działa ponadto Ekumeniczne Zgromadzenie Mariawitów, któremu przewodzi ks. prof. Konrad M. Paweł Rudnicki z Krakowa.