- 6 września, 2023
- przeczytasz w 4 minuty
5 września 2023 roku Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wybrała dwóch nowych biskupów. Kapłan M. Jan Opala został Biskupem Naczelnym, a kapłan dr M. Daniel Mames biskupem-koadiutorem Prowincji Francuskiej.
Mariawici wybrali dwóch nowych biskupów
5 września 2023 roku Kapituła Generalna Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wybrała dwóch nowych biskupów. Kapłan M. Jan Opala został Biskupem Naczelnym, a kapłan dr M. Daniel Mames biskupem-koadiutorem Prowincji Francuskiej.
Konsekracja biskupów odbędzie się odpowiednio 7 października br. w Płocku (bp M. Jan Opala) oraz 18 listopada br. w Paryżu (bp M. Daniel Mames).
Kapłan M. Jan Opala jest aktualne proboszczem Parafii pw. Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim, a kapłan M. Daniel Mames jest proboszczem tytularnym Parafii Mariawickiej w Paryżu (Prowincja Francuska).
Kapituła zdecydowała ponadto o nałożeniu kar na byłego Biskupa Naczelnego bp. M. Karola Babi. Jak stanowi komunikat “za niegospodarność, naruszanie procedur finansowych, jednoosobowe podejmowanie decyzji finansowych i prowadzenie działań niezgodnych z interesem Kościoła” bp M. Karol został ukarany zawieszeniem w pełnieniu funkcji biskupich, zakazem noszenia insygniów biskupich (mitry, krzyża, pastorału), zakazem udziału w uroczystościach kościelnych i państwowych oraz zakazem udzielania sakramentów świętych sprawowanych przez biskupa.
Kapituła zdecydowała, że do końca 2023 roku sfinalizowane zostanie przyjęcie pod jurysdykcję Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce Kościoła Św. Marii z Mont-Saint-Aignan.
» Komunikat Kapituły w pełnym brzmieniu
Komentarz
Decyzja Kapituły o wyborze dwóch nowych biskupów dla Kościoła Starokatolickiego Mariawitów jest z pewnością dobrą informacją dla jego wiernych i kapłanów. Dlaczego? Wprawdzie wybór ten nie rozwiązuje (wszystkich) istniejących i wciąż mnożących się problemów w tym Kościele, nie jest magicznym panaceum na wszystkie trudności, ani też wyzwania to jednak buduje coś w rodzaju potrzebnego od dawna namiotu tlenowego, dzięki któremu Lud Mariawicki będzie mógł wziąć głęboki oddech, być może nawet oddech synodalny.
Odnieść można było bowiem wrażenie, że właśnie powietrza, powiewu i jakiejś formy nadziei brakowało wśród mariawitów tak jakby odcięto dopływ życiodajnego powietrza, który ongiś napędzał ewangelizacyjny zapał i żarliwość. Jego brak jakby zwiastował implozję z dalekosiężnymi skutkami.
W swojej narracji mariawici, bez względu na tradycję, lubią odwoływać się do tradycji „pierwszych mariawitów”, podobne zresztą jak wszyscy inni chrześcijanie chętnie odwołują się do świetlanych początków, pewnych mitów założycielskich, upatrując w pierwotnych wydarzeniach właśnie jakąś manifestację kosmosu niezakłóconego, niezmąconego rozterkami współczesności. Istnieje ogromna pokusa i niebezpieczeństwo, aby w tym – momentami łzawym sentymentalizmie, który dotyczy wszystkich wspólnot chrześcijańskich, małych i dużych – odnaleźć środek usypiający czujność, odnajdując tym samym w przeszłości nie tyle siłę inspiracji co jakby skansen z ołowiowym powietrzem.
Wybór nowych biskupów dostarcza pewnej dozy tlenu, ale i zdaje się rysować horyzont czasowy dla zainicjowania realnych programów naprawczych, analizy i refleksji, czym albo kim ma być właściwie mariawityzm – w Polsce, Francji czy w ogóle w globalnym odbiorze, bo takie też roszczenie wysuwa sam mariawityzm. Dzieje się tak mimo, a może i nawet z powodu żywego wciąż mesjanizmu czy zanurzenia w patriotyczno-mistycznej opowieści.
Zdecydowana większość osób, które czytają te słowa nie była uczestnikami Kapituły Generalnej i z pewnością wielu zadaje sobie pytanie o powody, które doprowadziły do wyboru zasadniczo bardzo różnych osób do biskupiej posługi choć związanych zasadniczo z jedną, wcale nie największą parafią mariawicką w Mińsku Mazowieckim – biskup-elekt M. Jan Opala jest wieloletnim proboszczem Parafii Narodzenia NMP, a biskup-elekt dr M. Daniel Mames jest wychowankiem kapłana M. Jana.
W sensie życiorysów, doświadczenia duszpasterskiego, teologicznego i kościelnego są to różne postaci. Można w tym się doszukiwać mechanizmów wewnątrzmariawickiej Realpolitik, ale też można dostrzec w tej różnorodności jakiegoś zamysłu i nowego zagospodarowania tlenu, który właśnie podano.
Ważne w tym wszystkim – nie tylko w przypadku mariawitów, ale i całego chrześcijaństwa – jest zdanie sobie sprawy, że rzeczywisty Dostawca tlenu jest Jeden. On(a) nie zawsze „zstępuje niby wicher w czasie gwałtownej burzy”, jednak wszystko, co się od Ducha odłączy „słabnie, niknie, obumiera jak listek od gałązki oderwany, jak drzewo podcięte w korzeniu.”
Ex officio biskup nie widzi dalej i więcej, nie jest bohaterem dysponującym z automatu supermocami, ale podobnie jak każdy chrześcijanin nie jest sam, nie może być sam i nie będzie sam.
Poczucia tej Obecności wypada i warto życzyć nowo Wybranym Braciom Biskupom!
Niech On(a) – jak mówi psałterz Ducha Przenajświętszego — zrozpaczonym sercom wraca nadzieję, rozjaśnia biedne niedowiarstwa manowce, a orzeźwione dusze wyprowadza z grzechowego odrętwienia.
Dariusz Bruncz
» Radio TOK FM: kapł. Tomasz M. Daniel Mames gościem programu OFFczarek red. Cezarego Łasiczki