Obradował Synod Kościoła Polskokatolickiego
- 1 lipca, 2013
- przeczytasz w 2 minuty
18 czerwca br. odbył się Synod Kościoła Polskokatolickiego w RP. Synod jest najwyższą władzą w Kościele Polskokatolickim i odbywa się co pięć lat. Podczas tegorocznych obrad jednym z najważniejszych punktów porządku dziennego był wybór władz Kościoła oraz nowych biskupów diecezjalnych. Zwierzchnikiem i jednocześnie przewodniczącym Rady Synodalnej został ponownie bp prof. Wiktor Wysoczański. W Synodzie wzięli udział przedstawiciele Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA i Kanadzie z prymasem Anthony’m Mikovsky’m […]
18 czerwca br. odbył się Synod Kościoła Polskokatolickiego w RP. Synod jest najwyższą władzą w Kościele Polskokatolickim i odbywa się co pięć lat. Podczas tegorocznych obrad jednym z najważniejszych punktów porządku dziennego był wybór władz Kościoła oraz nowych biskupów diecezjalnych. Zwierzchnikiem i jednocześnie przewodniczącym Rady Synodalnej został ponownie bp prof. Wiktor Wysoczański.
W Synodzie wzięli udział przedstawiciele Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA i Kanadzie z prymasem Anthony’m Mikovsky’m na czele. W składzie delegacji był ponadto bp Paul Sobiechowski, ordynariusz diecezji wschodniej PNKK. Bp Mikovsky podkreślił w swoim przemówieniu więzi, łączące obydwa Kościoły, co w kontekście ostatnich zawirowań wokół misji złożonego z urzędu bp. Bigaja i konfliktów dotyczących nowych wspólnot starokatolickich w Polsce, miało szczególne znaczenie dla polskokatolików. Pozdrowienia przekazał również delegat Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej bp Dirk Schoon z Holandii – Kościół Polskokatolicki w odróżnieniu od PNKK jest członkiem tzw. Unii Utrechckiej.
Ponieważ dwie z trzech diecezji Kościoła Polskokatolickiego nie są obsadzone, Rada Synodalna rekomendowała wybór dwóch biskupów, wysuwając kandydatury ks. inf. Stanisława Bosy’ego oraz ks. inf. Antoniego Normana. Duchowni pełnią od kilku lat urząd administratora diecezji wrocławskiej oraz krakowsko-częstochowskiej. Żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych prawem wewnętrznym 2/3 głosów, w skutek czego wybór nowych biskupów nie był możliwy. Ponieważ wyboru może dokonać jedynie Synod niewykluczone, że odbędzie się nadzwyczajny synod poświęcony wyborom i na nowych biskupów nie będzie trzeba czekać aż pięciu lat.