
- 22 marca, 2020
- przeczytasz w 2 minuty
Tam, gdzie jeszcze niedawno głoszono kazania i udzielano Komunii Świętej, dziś stoją parawany, a personel medyczny pobiera krew i wymazy z gardła i testuje próbki pod kątem obecności koronawirusa. Mowa o kościele starokatolickim w Bazylei, który dzięki współpr...
Parafia starokatolicka pomaga w walce z koronawirusem
Tam, gdzie jeszcze niedawno głoszono kazania i udzielano Komunii Świętej, dziś stoją parawany, a personel medyczny pobiera krew i wymazy z gardła i testuje próbki pod kątem obecności koronawirusa. Mowa o kościele starokatolickim w Bazylei, który dzięki współpracy starokatolików i pobliskiego szpitala uniwersyteckiego, stał się izbą przyjęć dla osób w dobie walki z koronawirusem.
Ponad 750-letni dawny kościół dominikański w Bazylei stał się izbą przyjęć dla osób badanych pod kątem obecności koronawirusa. Obiekt sakralny, który od 1877 roku, jest świątynią należącą do Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego (Starokatolickiego) w Szwajcarii, znajduje się w pobliżu szpitala uniwersyteckiego, który nie posiada wystarczających warunków, aby wyjść naprzeciw wszystkim potrzebom. Zarówno przestrzeń (500–600 m²), jak i wilgotność powietrza pomagają medykom w pracy.
Parafia starokatolicka, jeszcze zanim nastała pandemia korona wirusa, zaproponowała szpitalowi współpracę, jeśli pojawi się taka potrzeba. Rada parafialna poszukiwała sposobów, jak mała wspólnota może dać coś od siebie dla pozostałej części społeczeństwa. Odpowiedź przyszła wraz z pandemią. Otwarcie kolejnej izby przyjęć znacznie odciążyło pracę kliniki uniwersyteckiej i jej izby przyjęć.
https://www.instagram.com/p/BkK1NtjFPnj/
Już w pierwszym tygodniu marca parafia udostępniła kościół szpitalowi, a nabożeństwa przeniesiono do centrum parafialnego. – Przy wejściu zorganizowano centrum rejestracji, a w kościele zbudowano śluzy z punktami pobrań. Wszystko odbywa się z szacunkiem dla miejsca – zabezpieczono ściany i cenne rzeźby, a podłogę przykryto folią. Gdy pandemia minie, kościół zostanie zdezynfekowany i wróci do użytku liturgicznego – powiedział w wywiadzie z kolońskim domradio proboszcz parafii ks. Michael Bangert.
Użyczenie swoich kościołów zaproponowała starokatolikom pobliska parafia ewangelicko-reformowana oraz rzymskokatolicka.
Nabożeństwa starokatolickie w ośrodku parafialnym długo jednak się nie odbywały, ponieważ 17 marca szwajcarskie władze wprowadziły zakaz odbywania publicznych nabożeństw.