- 25 listopada, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
Prof. Thomas Sternberg, nowo wybrany przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), największej organizacji w Niemczech skupiającej świeckich katolików, zapowiedział powrót do kontrowersyjnego tematu poradni Donum Vitae.
Powróci spór o Donum Vitae?
Prof. Thomas Sternberg, nowo wybrany przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), największej organizacji w Niemczech skupiającej świeckich katolików, zapowiedział powrót do kontrowersyjnego tematu poradni Donum Vitae.
Ten temat wreszcie musi zostać zakończony. Zaangażowanie katolickich kobiet i mężczyzn walczących o życie nienarodzone nie może być dłużej przedmiotem sporu — powiedział Sternberg podczas dorocznego zjazdu ZdK w Bonn.
Przypomnijmy: w niemieckim ustawodawstwie możliwe jest legalne usunięcie ciąży w sytuacji, gdy kobieta otrzyma zaświadczenie odbycia konsultacji w ośrodkach poradnictwa prowadzonego prowadzonych między innymi przez Kościoły. Za pontyfikatu Jana Pawła II między większością niemieckich biskupów rzymskokatolickich a Kurią Rzymską wybuchł spór o poradnie. Jeden z biskupów — nieżyjący już Johannes Dyba z Fuldy — wspierany m.in. przez kard. Josepha Ratzingera stanął po stronie Watykanu i nazwał zaświadczenia „licencją na zabijanie”. Papież zażądał od biskupów niemieckich natychmiastowego wycofania się z państwowego systemu poradnictwa, zakazując wystawiania zaświadczeń. Zwolennicy zachowania status quo przekonywali, że dzięki poradniom wiele kobiet udało się przekonać do urodzenia dzieci, jednak ten argumentacji nie podzielił Watykan i przeforsował swoją decyzję. W odpowiedzi ZdK wspierane przez państwo założyło sieć poradni Donum Vitae, które działają wg starego systemu. Z tego też powodu konserwatywne kręgi rzymskokatolickie ZdK oskarżają ZdK, że zatraciła swój katolicki charakter, a ośrodki pod nowym szyldem wciąż licencjonują zabijanie.
Sternberg został wybrany ogromną większością głosów przez 110 z 190 delegatów ZdK. Sternberg, z wykształcenia germanista i teolog specjalizujący się w liturgii i historii Kościoła, zastąpił pochodzącego z Bawarii Aloisa Glücka, który kierował ZdK przez sześć lat. Nowy szef ZdK jest posłem do parlamentu Północnej Nadrenii Westfalii z ramienia Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Jednym z kluczowych zadań ZdK jest reprezentowanie organizacji świeckich katolików wobec hierarchii kościelnej oraz władz państwowych. ZdK jest też organizatorem odbywającego się co dwa lata (na przemian z Ewangelickimi Dniami Kościoła) Dni Katolika. Jubileuszowy 100. Katholikentag odbędzie się w 2016 roku w Lipsku.
Gratulacje nowemu przewodniczącemu ZdK przesłał kardynał Reinhard Marx, stojący na czele Konferencji Biskupów Niemieckich.