Kobieta vs. mężczyzna
- 12 marca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Światowej sławy teolog ewangelicki, ks. prof. Eberhard Jüngel z Tybingi powiedział w wywiadzie dla czasopisma „Znaki Czasu” (Zeitzeichen), iż widzi dwie kandydatury na urząd prezesa Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD). Ks. profesor Jüngel powiedział, iż jego zdaniem jest obecnie dwóch kandydatów godnych uwagi: ks. bp dr Margot Käßmann z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Hannoveru (ELKH) oraz ks. bp prof. Wolfgang Huber, zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Berlina i Brandenburgii (EKiBB). Obydwie postacie są „godnymi uwagi, idącymi z duchem […]
Światowej sławy teolog ewangelicki, ks. prof. Eberhard Jüngel z Tybingi powiedział w wywiadzie dla czasopisma „Znaki Czasu” (Zeitzeichen), iż widzi dwie kandydatury na urząd prezesa Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD).
Ks. profesor Jüngel powiedział, iż jego zdaniem jest obecnie dwóch kandydatów godnych uwagi: ks. bp dr Margot Käßmann z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Hannoveru (ELKH) oraz ks. bp prof. Wolfgang Huber, zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Berlina i Brandenburgii (EKiBB). Obydwie postacie są „godnymi uwagi, idącymi z duchem czasu reprezentantami niemieckiego ewangelicyzmu”.
Bp dr Käßmann, zwierzchnik największego ewangelickiego Kościoła Krajowego w Niemczech, przez wiele lat była odpowiedzialna za organizację Ewangelickich Dni Kościoła (Kirchentag) do momentu, kiedy jako trzecia kobieta w Niemczech została wybrana na urząd biskupa ewangelickiego. Przez wiele lat była zaangażowana w międzynarodowy dialog ekumenicznych. We wrześniu wystąpiła z gremiów kierowniczych Światowej Rady Kościołów (ŚRK) na znak protestu wobec żądań przedstawicieli Kościołów prawosławnych, domagających się zaprzestania praktykowania wspólnych nabożeństw w ramach ŚRKwedług tzw.liturgii z Limy.
Bp prof. Wolfgang Huber jest znanym w Niemczech teologiem i uznanym reprezentantem ewangelickich Kościołów w stolicy. Biskup Huber, który pochodzi z zachodniej części Niemiec, zdobył powszechne uznanie za wysiłki zmierzające ku integracji niemieckiego społeczeństwa. W minionym roku bp Huber otrzymał wyróżnienie za całokształt działalności od niemieckiego kanclerza Gerharda Schrödera (SPD).
W listopadzie br. swoją kadencję kończy obecny prezes Rady EKD ks. biskup Manfred Kock z Düsseldorfu, do niedawna zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Nadrenii, drugiego co do wielkości ewangelickiego Kościoła Krajowego w Niemczech. W maju br. zbierze się Synod EKD, który podejmie decyzję o następcy bpa Kocka. Zarówno bp Margot Käßmann jak i bp Wolfgang Huber nie podjęli ostatecznej decyzji ws. kandydowania na urząd prezesa EKD. Inną kandydaturą, pojawiającą się w mediach kościelnych jest osoba bpa Johannesa Friedricha, zwierzchnika Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Bawarii.