Konkordat na Słowacji
- 17 maja, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
W Bratysławie podpisano drugą część umowy konkordatowej między Stolicą Apostolską a Republiką Słowacji. Dokument zatwierdzili prezydent Rudolf Schuster i nuncjusz apostolski, arcybiskup Henryk Nowacki. Akt ten obejmuje kwestie wychowania i kształcenia w duchu katolickim. Dokument zezwala Kościołowi na zakładanie szkół wyznaniowych i samodzielne obsadzanie w nich stanowisk. Państwo nie może ingerować w politykę, ani w program nauczania kościelnych placówek oświatowych. Szkoły katolickie, pod względem finansowym, będą zrównane […]
W Bratysławie podpisano drugą część umowy konkordatowej między Stolicą Apostolską a Republiką Słowacji. Dokument zatwierdzili prezydent Rudolf Schuster i nuncjusz apostolski, arcybiskup Henryk Nowacki. Akt ten obejmuje kwestie wychowania i kształcenia w duchu katolickim.
Dokument zezwala Kościołowi na zakładanie szkół wyznaniowych i samodzielne obsadzanie w nich stanowisk. Państwo nie może ingerować w politykę, ani w program nauczania kościelnych placówek oświatowych. Szkoły katolickie, pod względem finansowym, będą zrównane ze szkołami publicznymi, a co za tym idzie nie zostaną obciążone dodatkowymi opłatami, jak inne niepubliczne placówki tego typu.
Na mocy podpisanej umowy państwo słowackie zobowiązało się zapewnić naukę religii we wszystkich typach szkół i przedszkoli, o ile oczywiście rodzice wyrażą takie zapotrzebowanie. Ma być to realizacja polityki misji kanonicznej Kościoła wśród młodzieży.
Rzecznik episkopatu ks. Marian Gavenda powiedział przedstawicielom mediów, iż podpisanie drugiej części konkordatu jest zwróceniem uwagi na szczególną rolę jaką odgrywa w państwie Kościół Rzymskokatolicki. Ma być on bowiem, po wejściu w życie umowy, spoiwem całego, chrześcijańskiego społeczeństwa i fundamentem w umacnianiu przyszłości narodu.