Kościół Anglii oskarżony o hipokryzję
- 27 września, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół Anglii znany jest powszechnie ze swego pacyfizmu. Wielokrotnie zajmował on nieprzejednane antywojenne stanowisko, m. in. stając się bezkompromisowym krytykiem wojny w Iraku. Często też biskupi anglikańscy krytykowali handel bronią, zaś odpowiednie struktury kościelne zalecały unikania inwestycji w firmy, zaangażowane w przemysł zbrojeniowy. Ostatnio ten wizerunek został wystawiony na próbę. Rada arcybiskupów Kościoła Anglii podpisała w 2002 r. porozumienie z firmą telekomunikacyjną Quintel S4. […]
Kościół Anglii znany jest powszechnie ze swego pacyfizmu. Wielokrotnie zajmował on nieprzejednane antywojenne stanowisko, m. in. stając się bezkompromisowym krytykiem wojny w Iraku. Często też biskupi anglikańscy krytykowali handel bronią, zaś odpowiednie struktury kościelne zalecały unikania inwestycji w firmy, zaangażowane w przemysł zbrojeniowy. Ostatnio ten wizerunek został wystawiony na próbę.
Rada arcybiskupów Kościoła Anglii podpisała w 2002 r. porozumienie z firmą telekomunikacyjną Quintel S4. Na jego mocy Quintel S4 została oficjalnie zaaprobowany jako partner biznesowy parafii anglikańskich w Wielkiej Brytanii. Firma zyskała prawo do instalowania masztów bazowych telefonii komórkowej na wieżach kościelnych i innych budynkach, zapewniając parafiom anglikańskim dodatkowe dochody z ich wynajmu.
Oficjalne strony internetowe KA opisują Quintel S4 jako “jedną z wiodących w Europie organizacji naukowych i technologicznych, utworzoną w lipcu 2001 r. na bazie rządowej “Defence Evaluation and Research Agency”, zajmującej się studiami obronnymi. Anglikańskie witryny stwierdzają też, że Quintel został stworzony przez “laboratoria badawcze Ministerstwa Obrony”.
Brat Martin Hislop z kościoła św. Łukasza z Kingston nad Tamizą postanowił wyjaśnić sprawę pochodzenia Quintela. Doznał on szoku gdy odkrył, że udziałowcem firmy telekomunikacyjnej jest Qinetiq, reklamujący swą ofertę z zakresu systemów rakietowych i elektro-termalnej chemicznej broni strzeleckiej.
Rada parafialna kościoła św. Łukasza wystosowała list do Rady Arcybiskupów, żądając wyjaśnień w kontekście związków pomiędzy Quintel S4 a przemysłem zbrojeniowym. Brat Hirslop oskarżył władze kościelne o hipokryzję i zatajanie obronnych koneksji Quintel‑a. Żądania rady parafialnej z Kingston poparł też biskup Sheffield Jach Nicholls.