Kościół Ewangelicki w Niemczech poszukuje swoich męczenników
- 9 lipca, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) rozpoczął akcje poszukiwania chrześcijan wyznania ewangelickiego, którzy ze względu na swoją wiarę, bądź to przez udział w walce przeciwko reżimowi hitlerowskiemu ponieśli męczeńską śmierć. Poszukiwani są niemieckojęzyczni chrześcijanie ze wszystkich warstw społecznych, zarówno kobiety i mężczyźni, żyjący w XX wieku. Andreas Kurschat, uczestniczący w pracach historycznego kolegium badawczego, powiedział, że do końca 2004 roku planowana jest publikacja, zawierające liczne biografie ewangelickich męczenników. Projekt […]
Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) rozpoczął akcje poszukiwania chrześcijan wyznania ewangelickiego, którzy ze względu na swoją wiarę, bądź to przez udział w walce przeciwko reżimowi hitlerowskiemu ponieśli męczeńską śmierć. Poszukiwani są niemieckojęzyczni chrześcijanie ze wszystkich warstw społecznych, zarówno kobiety i mężczyźni, żyjący w XX wieku.
Andreas Kurschat, uczestniczący w pracach historycznego kolegium badawczego, powiedział, że do końca 2004 roku planowana jest publikacja, zawierające liczne biografie ewangelickich męczenników. Projekt powstał w 1999 roku z inicjatywy EKD. W założonej przez pracowników instytutu, zajmującego się poszukiwaniami, bazie danych znajduje się już kilkaset nazwisk osób. Niektóre z nich zostaną ponownie sprawdzona. Prace koordynuje monachijska Ewangelicka Grupa Robocza ds. Historii.
Podobny projekt zrealizował wcześniej Kościół Rzymskokatolicki w Niemczech, który decyzją Konferencji Biskupów Niemieckich wydał w 1999 roku spis pt. „Świadkowie Chrystusa”, który zawiera dane tych niemieckich katolików, którzy ponieśli męczeństwo w XX wieku.
Były prezes Synodu EKD, Jürgen Schmude, wezwał już przed dwoma laty, aby w szczególny sposób wspomnieć ofiary totalitarnych rządów w okresie narodowego socjalizmu, w stalinizmie i w czasie dyktatury DDR, mówiąc, iż świadkowie wiary, którzy ponieśli krwawą śmierć nie mogą doświadczyć drugiej śmierci, którą jest zapomnienie.
(epd/ekd)