Kosciół Prawosławny w Polsce żegna Papieża Rzymu
- 3 kwietnia, 2005
- przeczytasz w 3 minuty
Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce, Abp Sawa, (na zdj.) Metropolita Warszawski i całej Polski, w związku ze śmiercią Papieża Jana Pawła II wydał oświadczenie następującej treści: „… kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny” (J. 5,24) W obliczu odejścia do życia wiecznego Jego Świątobliwości Jana Pawła II, papieża i biskupa Rymu, naszego Rodaka, przypominamy słowa Apostoła Pawła: „… postanowione jest […]
Zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce, Abp Sawa, (na zdj.) Metropolita Warszawski i całej Polski, w związku ze śmiercią Papieża Jana Pawła II wydał oświadczenie następującej treści:
„… kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny”
(J. 5,24)
W obliczu odejścia do życia wiecznego Jego Świątobliwości Jana Pawła II, papieża i biskupa Rymu, naszego Rodaka, przypominamy słowa Apostoła Pawła: „… postanowione jest ludziom raz umrzeć” (Heb. 9,27). Słowa te uzmysławiają nam, że w życiu wszystko ma swój początek i koniec. Nastał trudny moment dla wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, moment rozłączenia się i pożegnania z kochanym przez nich Papieżem i duchowym Ojcem.
Wraz z Kościołem rzymskokatolickim, ten czas rozłąki, przeżywają także wierni innych Kościołów chrześcijańskich, wyznawcy różnych religii i niewierzący. Papież Jan Paweł II był wybitną, wyjątkową osobowością na przełomie dwóch wieków, drugiego i trzeciego tysiąclecia. Jako duchowy przywódca dążył do przemiany oblicza ziemi.
Jan Paweł II był głosicielem pokoju, jednania ludzi i zjednoczenia podzielonego chrześcijaństwa. W ciągu całego swego pontyfikatu dawał temu dowód wielokrotnie.
Podczas jednej ze swoich pielgrzymek do Ojczyzny odwiedził naszą świątynię katedralną w Białymstoku. Była to trzecia wizyta w świątyni prawosławnej w wymiarze światowym, po Jerozolimie i Konstantynopolu. Później następowały kolejne. Wizytę tę przeżyliśmy wspólnie w sposób szczególny. Była to wizyta historyczna. Przyczyniła się do złagodzenia napiętych na tym terenie stosunków katolicko – prawosławnych. Osobiście czterokrotnie spotykałem się z Jego Świątobliwością Papieżem Janem Pawłem II. W czasie zaś Jego wizyty w Drohiczynie wygłosiłem, w imieniu Polskiej Rady Ekumenicznej, przemówienie powitalne, wyrażając nasz szacunek i uznanie wobec wszechstronnej pracy Jego Świątobliwości dla dobra chrześcijaństwa i ludzkości, wskazując także na istniejące trudności pomiędzy chrześcijanami.
Należy wspomnieć także pielgrzymki Jego Świątobliwości do krajów prawosławnych: Grecji, Rumunii, Bułgarii, Gruzji, na Ukrainę, a także Konstantynopola i Jerozolimy. Przyczyniły się one do zbliżenia pomiędzy naszymi Kościołami i umożliwiły prowadzenie trudnego dialogu teologicznego. Pamiętamy, że to podczas Jego pontyfikatu, w 1981r., rozpoczęty został na Rodosie dialog teologiczny Kościołów rzymskokatolickiego i prawosławnego. Wszystko to Jan Paweł II pozostawia w spadku Swojemu następcy.
W obcowaniu Papież był otwarty, serdeczny i przyjazny, co wyczuwało się w kontaktach osobistych i korespondencji, którą prowadziliśmy od wielu lat.
W imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i własnym, Kościołowi rzymskokatolickiemu w całości, szczególnie zaś w Polsce, hierarchii, duchowieństwu i wszystkim wiernym przekazuję nasze braterskie wyrazy współczucia prosząc Boga, by duszę Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II obdarzył wieczną szczęśliwością.
„Jezus umarł i zmartwychwstał, tak też wierzymy, ze Bóg przez Jezusa przywiedzie z Nim tych, którzy zasnęli” (1 Tesl. 4,14).
A my, ludzie wiary, wołamy:
„Gdzie jest, o śmierci, zwycięstwo twoje? Gdzie jest, o śmierci, żądło twoje?”
(1 Kor. 15,55).
To jest nasza nadzieja. To jest nasza radość.