Księża odmówili bezglutenowej komunii
- 14 marca, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Małżeństwo Maria José Martin i Javier Campo publicznie skrytykowali postawę proboszcza kościoła z Santiago i wikariusza Diecezji Huesca w Hiszpanii, ks. José Antonio Satué, którzy odmówili konsekrowania i udzielenia ich synowi bezglutenowej hostii zrobionej specjalnie z kukurydzy na dzień jego przystąpienia do Pierwszej Komunii świętej. Rodzice twierdzą, że przyjęcie przez ich syna hostii z mąki pszennej mogłoby zaszkodzić zdrowiu ich dziecka. Tymczasem księża zacytowali im dokument dzisiejszego papieża, […]
Małżeństwo Maria José Martin i Javier Campo publicznie skrytykowali postawę proboszcza kościoła z Santiago i wikariusza Diecezji Huesca w Hiszpanii, ks. José Antonio Satué, którzy odmówili konsekrowania i udzielenia ich synowi bezglutenowej hostii zrobionej specjalnie z kukurydzy na dzień jego przystąpienia do Pierwszej Komunii świętej.
Rodzice twierdzą, że przyjęcie przez ich syna hostii z mąki pszennej mogłoby zaszkodzić zdrowiu ich dziecka. Tymczasem księża zacytowali im dokument dzisiejszego papieża, a w 1995 roku jeszcze kardynała Josepha Ratzingera i prefekta Kongregacji do spraw Doktryny Wiary, w którym ten oświadcza, że hostie bez glutenu nie nadają się do udzielenia sakramentu. Księża zaproponowali rodzicom, przyjęcie komunii przez ich syna pod postacią wina, ale tym razem rodzice zaprotestowali, oświadczając, że ich syn jest nieletni i nie może pić alkoholu, chyba że duchowny poda mu moszcz, księża jednak uznali, że musi to byś wino.
Ksiądz Jose Antonio Satué powiedział prasie, że dla Kościoła istnieją rzeczy “bardzo, bardzo święte, którymi są sakramenty”, których formy nie można zmieniać. Ksiądz ponownie oświadczył, że w tym konkretnym przypadku wyjściem jest, aby dziecko przyjęło komunię pod postacią wina. Ksiądz nie wierzy, aby tak mała ilość wina, jaką możnaby podać dziecku zaszkodzila mu.
Wskazał również, że zasady odnośnie komunii, jakie wydała Stolica Apostolska, nie zawierają żadnej dyspensy dla tego typu przypadków. Udzielenie alternatywnej hostii nie zawierającej glutenu nie zależy więc od decyzji parafii czy biskupa.