Ku otwartej Afryce
- 14 listopada, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Ks. Ishmael Noko, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej, wezwał do stworzenia Panafrykańskiej Rady Luterańskiej. Jako ucieleśnienie wspólnoty luterańskiej na czarnym kontynencie, miałaby ona promować zaangażowanie na rzecz ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Ks. Noko przemawiał 9 listopada w Windhoek (Namibia), podczas pierwszego dnia 5‑dniowej konferencji afrykańskich liderów Kościołów luterańskich. Odbywa się ona pod hasłem “Od izolacji do wspólnoty: ku uzdrowieniu Afryki”. Spotkanie zgromadziło reprezentantów ponad 80 […]
Ks. Ishmael Noko, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej, wezwał do stworzenia Panafrykańskiej Rady Luterańskiej. Jako ucieleśnienie wspólnoty luterańskiej na czarnym kontynencie, miałaby ona promować zaangażowanie na rzecz ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Ks. Noko przemawiał 9 listopada w Windhoek (Namibia), podczas pierwszego dnia 5‑dniowej konferencji afrykańskich liderów Kościołów luterańskich. Odbywa się ona pod hasłem “Od izolacji do wspólnoty: ku uzdrowieniu Afryki”. Spotkanie zgromadziło reprezentantów ponad 80 Kościołów i organizacji luterańskich z całego kontynentu.
W zamyśle ks. Noko, który sam jest afrykaninem, wzmocnienie wewnętrznych więzów ma służyć otwarciu Kościołów afrykańskich na świat zewnętrzny: zarówno w łonie ŚFL, jak i poza nią. “Być luteraninem to znaczy być ekumenistą” — powiedział ks. Noko.
Z drugiej strony sekretarz ŚFL poruszył temat izolacji kobiet w afrykańskich Kościołach luterańskich. Według niego afrykanie powinni zaniechać prób tworzenia teologicznych uzasadnień dla wykluczenia kobiet z pracy w winnicy Pańskiej. Ks. Noko przypomniał, że w przeszłości podobne biblijne i teologiczne argumenty były podawane dla usprawiedliwienia apartheidu i wykluczania ze społeczeństwa czarnych.