Łódzcy mariawici świętowali jubileusz parafii i Kościoła
- 9 października, 2006
- przeczytasz w 3 minuty
W niedzielę 8 października odbyły się łódzkie uroczystości obchodów setnej rocznicy istnienia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i tutejszej Parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu. Liturgii przewodniczył zwierzchnik Kościoła biskup M. Włodzimierz Zdzisław Jaworski w asyście bpa M. Ludwika Jabłońskiego. Na jubileusz przybyli nie tylko parafianie, ale także kapłani i wierni z regionu łódzkiego i warszawskiego. Obecny był również wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski z delegacją magistratu. Msza rozpoczęła się […]
W niedzielę 8 października odbyły się łódzkie uroczystości obchodów setnej rocznicy istnienia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i tutejszej Parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu. Liturgii przewodniczył zwierzchnik Kościoła biskup M. Włodzimierz Zdzisław Jaworski w asyście bpa M. Ludwika Jabłońskiego. Na jubileusz przybyli nie tylko parafianie, ale także kapłani i wierni z regionu łódzkiego i warszawskiego. Obecny był również wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski z delegacją magistratu.
Msza rozpoczęła się o godz. 11.30. Wzięli w niej udział, obok wielu księży mariawickich, zaproszeni goście ekumeniczni. Kościół ewangelicko-metodystyczny reprezentował ks. rektor Adam Kleszczyński, Kościół ewangelicko-reformowany pastor Semko P. Koroza, a Kościół polskokatolicki ks. dziekan Stanisław Muchewicz. Mimo, iż uroczystość miała doniosły charakter rzymskokatolicka Archidiecezja Łódzka nie wydelegowała na nią żadnego ze swoich księży i wysłała jedynie list gratulacyjny. Biskup Jaworski podziękował Bogu za Jego łaskę i troskę, jaka roztaczana jest nad mariawitami. Przypomniał również historię patrona łódzkiej parafii – św. Franciszka z Asyżu. W kruchcie kościoła odsłonięto pamiątkową tablicę.
Budowę kościoła w Łodzi rozpoczęto 7 września 1906 r. a już 1 listopada dokonano jej poświęcenia. W latach 1908 – 1910 parafia w Łodzi wybudowała dom szkolny oraz pięciopiętrowy przy ul. Franciszkańskiej 29. Siedem lat po usamodzielnieniu się Kościoła łódzcy mariawici utracili znaczną część budynków kościelnych na skutek działań Kościoła rzymskokatolickiego oraz narażani byli także na brutalne prześladowania. Ponieważ Kościół nie miał osobowości prawnej, to nieruchomości zapisywane były na kapłanów — gdy ks. Edward Marks (M. Serafin), przez długi czas ukryty członek Zgromadzenia Księży Mariawitów, powrócił w 1913 roku na rzymski katolicyzm, wówczas Kościół mariawicki utracił dwie świątynie. W tym też czasie prowadzone były instytucje dobroczynne i oświatowe; ochronka, szkoła i dom opieki. Od początku I wojny parafia prowadziła kuchnię dla biednych, która wydawała dziennie 1500 obiadów, w tym 250 bezpłatnych posiłków. Od chwili powstania Polski niepodległej wznowiono działalność zakładając m.in. siedmioklasową szkołę powszechną, internat dla dzieci, przytułek dla starców oraz żłobek dla porzuconych dzieci głównie wyznania rzymskokatolickiego i mojżeszowego.
Pierwszym proboszczem parafii był ks. dr M. Leon Andrzej Gołębiowski (1867–1933), który w 1903 roku przetłumaczył na j. polski encyklikę papieża Leona XIII “O Przenajświętszym Sakramencie”. W 1910 roku kapłan Gołębiowski przyjął wraz z ks. M. Romanem Jakubem Próchniewskim święcenia biskupie w Łowiczu z rąk bpa M. Jana Michała Kowalskiego oraz hierarchów Unii Utrechckiej. Grób bpa Gołębiowskiego znajduje się szczycie łódzkiego kościoła od strony ołtarza. Podczas drugiej wojny światowej świątynia została zamieniony przez hitlerowców na magazyn. Przez krótki czas w Łodzi przechowywano nawet relikwie Mateczki, bł. Marii Franciszki, które wywieziono ze świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, zajętej przez Niemców. W latach 50-tych łódzka świątynia została odrestaurowana — podczas ostatnich prac remontowych odnowiono pozłacaną konfesję.
Obecnie proboszczem parafii i jednocześnie zwierzchnikiem Diecezji Śląsko-Łódzkiej jest bp M. Ludwik Michał Jabłoński, który pełni również funckję przewodniczącego łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Obecnie parafia św. Franciszka z Asyżu ma ok. tysiąca wiernych. Łódzcy mariawici są aktywnymi działaczami na polu ekumenicznym i społecznym. Włączają się m.in. w obchody Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan oraz festiwal Dni Łódzkiej Tolerancji.
Przy ulicy Jarowej działa również parafia Katolickiego Kościoła Mariawitów (nurt felicjanowski), powstałego po rozłamie w ruchu mariawickim w 1935 r. Nieznane są niestety bliższe informacje nt. funkcjonowania tej wspólnoty.
foto: A.Klimczak/EAI