Merton na cenzurowanym
- 16 marca, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Amerykańscy biskupi rzymskokatoliccy przygotowali katechizm, który ma być skierowany do młodych katolików. Każdy rozdział rozpoczyna się krótką biografią postaci ważnej dla rzymskiego katolicyzmu, która ma inspirować wiernych. Z finalnej wersji katechizmu zniknęła jednak biografia Thomasa Mertona (na zdjęciu), uwzględniona w projekcie. Dlaczego? Potrzebę przygotowania katechizmu tak tłumaczył bp Donald Wuerl z Pittsburgha: — Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona młodych ludzi, młodych dorosłych, którzy oddalają się […]
Amerykańscy biskupi rzymskokatoliccy przygotowali katechizm, który ma być skierowany do młodych katolików. Każdy rozdział rozpoczyna się krótką biografią postaci ważnej dla rzymskiego katolicyzmu, która ma inspirować wiernych. Z finalnej wersji katechizmu zniknęła jednak biografia Thomasa Mertona (na zdjęciu), uwzględniona w projekcie. Dlaczego?
Potrzebę przygotowania katechizmu tak tłumaczył bp Donald Wuerl z Pittsburgha: — Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona młodych ludzi, młodych dorosłych, którzy oddalają się od praktykowania wiary, aby powitać poszukujących ponownie.
Wśród osób, których biografie zostały ostatecznie zamieszczone, a które wzbudzały kontrowersje wśród konserwatystów byli działacz związkowy César Chávez i kardynał Joseph Bernardyn. Z katechizmu zniknął jednak Merton. – Generacja, do której się zwróciliśmy nie miała pojęcia, kim on był – tłumaczył bp Wuerl. Opinia ta wywołała wiele kontrowersji, a przez wielu została uznana za nieprawdziwą. – Zaraz po C. S. Lewisie, Merton jest osobą, która ma największy wpływ na poważnych młodych ludzi, którzy głęboko zakorzenieni są w katolicyzmie – odpowiedział hierarsze Lawrence S. Cunningham, teolog z Uniwersytetu Notre Dame.
O co więc chodzi? Biskup Wuerl przyznał w końcu, że powodem usunięcia biografii były wątpliwości konserwatystów na temat zainteresowania Mertona religiami Wschodu. Choć zaznaczył, że miały one wpływ drugorzędny. – Wzięliśmy też pod uwagę to, że nie wiemy wszystkiego o jego poszukiwaniach pod koniec życia — stwierdził. Zdaniem niektórych badania nad religiami Wschodu oddaliły Thomasa Mertona od tradycyjnego nauczania katolickiego. Niektórzy sugerują nawet, że gdyby Merton żył dłużej, opuściłby Kościół.