Metropolita Sawa w Bułgarii
- 26 października, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Dnia 28 października br. z wizytą do Patriarchatu Bułgarskiego udaje się Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Głównym celem wizyty jest udział w uroczystościach związanych z 90 rocznicą urodzin patriarchy Maksyma oraz w obchodach 560-lecia bitwy pod Warną. W programie pobytu zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Bułgarii znalazły się m.in.: wspólne nabożeństwo w Monasterze Trojańskim z Jego Świątobliwością Patriarchą Bułgarskim Maksymem oraz nadanie mu tytułu honoris causa Chrześcijańskiej Akademii […]
Dnia 28 października br. z wizytą do Patriarchatu Bułgarskiego udaje się Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Głównym celem wizyty jest udział w uroczystościach związanych z 90 rocznicą urodzin patriarchy Maksyma oraz w obchodach 560-lecia bitwy pod Warną.
W programie pobytu zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Bułgarii znalazły się m.in.: wspólne nabożeństwo w Monasterze Trojańskim z Jego Świątobliwością Patriarchą Bułgarskim Maksymem oraz nadanie mu tytułu honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W programie obchodów rocznicy bitwy pod Warną znajdują się m.in.: nabożeństwo żałobne za dusze poległych w czasie bitwy, konferencja naukowa oraz otwarcie wystawy „Bitwa pod Warną”. W uroczystościach m.in. wziąć udział prezydenci Bułgarii, Węgier i Polski.
Metropolicie Sawie towarzyszyć będą ks. archimandryta Jerzy (Pańkowski), rektor ChAT bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański oraz prorektorzy ChAT ks. prof. dr hab. Marian Bendza i prof. dr hab. Janusz T. Maciuszko. Wizyta zakończy się 6 listopada br.
Wizyta w Patriarchacie Bułgarskim jest kolejną z szeregu odwiedzin bratnich Kościołów prawosławnych zapoczątkowanych przez metropolitę Sawę zaraz po jego wyborze na zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Polsce w maju 1998 r. Od tej pory odwiedził on już większość spośród 15 autokefalicznych Kościołów prawosławnych na świecie, jak też przyjął w naszym kraju delegacje większości spośród nich. Zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce odwiedzał już Patriarchat Bułgarski dwukrotnie: na przełomie września i października 1998 r. (Rozszerzony Sobór Panprawosławny) oraz w listopadzie 2001 r.
*
Patriarchat Bułgarski należy do starszych patriarchatów prawosławnych na świecie i w honorowym wykazie (dyptyku) wszystkich Kościołów prawosławnych zajmuje dziewiąte miejsce. Obecnie posiada ponad 8 milionów wiernych, 26 biskupów, blisko 4.000 świątyń i ponad 100 monasterów. Od 1971 r. kieruje im patriarcha Maksym.
Patriarcha Bułgarski Maksym urodził się 29 października 1914 r. w miejscowości Oresak. Śluby zakonne złożył w 1941 r. W tym samym roku otrzymał święcenia diakońskie, a kapłańskie w 1944 r. W latach 1950–1955 reprezentował Patriarchat Bułgarski w Moskwie. W 1956 r. został powołany na Biskupa Branitsa. W latach 1960–1971 sprawował urząd Metropolity Lovec.
Bitwa pod Warną miała miejsce 10 listopada 1444 r. między oddziałami polsko-węgierskimi oraz innymi wojskami koalicji antytureckiej, a wojskami tureckimi. W 1444 r. w imieniu Węgrów król Władysław III Wareńczyk zawarł bardzo korzystny pokój węgiersko-turecki. Dyplomacja papieska zdołała jednak namówić króla, aby złamał postanowienia traktatu i uderzył na Turków, korzystając z tego, że papiestwu udało się pozyskać Wenecjan do wspólnej walki przeciw niewiernym. Niestety Wenecjanie zawiedli i do decydującej bitwy doszło bez ich udziału. Dowiedziawszy się o tym król chciał zawrócić swoje wojsko, lecz Turcy odcięli odwrót. Wojska węgierskie wspierały oddziały z Polski, które jednak zostały rozgromione przez Turków. Król zginął (stąd przydomek Warneńczyk), a przez Bułgarów jest uznawany za bohatera.