Misje katolickie w cyfrach
- 8 maja, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Kardynał Crescenzio Sepe, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. ewangelizacji, przedstawił 29 kwietnia statystyki obrazujące aktualną sytuację misji katolickich w świecie. Liczba ludności świata wynosi 6 miliardów i 200 milionów osób, katolików aktualnie jest na świecie 1 miliard i 70 milionów. Połowa katolików żyje na kontynentach amerykańskich, a następnie: 26,1% w Europie, 12,8% w Afryce, 10,3% w Azji, a 0,8% w Oceanii. Katolicy stanowią 17,20% ludności świata. Struktury kościelne […]
Kardynał Crescenzio Sepe, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. ewangelizacji, przedstawił 29 kwietnia statystyki obrazujące aktualną sytuację misji katolickich w świecie.
Liczba ludności świata wynosi 6 miliardów i 200 milionów osób, katolików aktualnie jest na świecie 1 miliard i 70 milionów. Połowa katolików żyje na kontynentach amerykańskich, a następnie: 26,1% w Europie, 12,8% w Afryce, 10,3% w Azji, a 0,8% w Oceanii. Katolicy stanowią 17,20% ludności świata. Struktury kościelne (diecezje, wikariaty i prefektury apostolskie, parafie, itd.) istniejące w krajach misyjnych stanowią 40% wszystkich struktur KRK.
W służbie misyjnej działa aktualnie ponad 85 tys. księży, 450 tys. zakonnic i 1 milion 650 tys. katechetów, jest to jednak ciągle za mało by “sprostać rosnącym potrzebom tych krajów”, zaobserwował kardynał Sepe. Dla przykładu, w Azji żyje ponad połowa ludności świata, gdy tymczasem katolicy stanowią tam zaledwie 2,9% wszystkich Azjatów.
Kardynał Sepe zwrócił się do katolików na całym świecie, aby pomogli Pontyfikalnym Dziełom Misyjnym. Kardynał przypomniał, ze w ramach tego Dzieła funkcjonuje 42 tys. szkół, 1600 szpitali, 6 tys. ośrodków zdrowia, 780 ośrodków dla trędowatych, 12 tys. dzieł społecznych i 390 seminariów.“Obecność Kościoła na terenach misyjnych nie ogranicza się tylko do jednego kraju czy kontynentu, ale jest przeznaczona dla wszystkich ludów niezależnie od ich wiary, kultury, języka czy politycznego systemu”, oświadczył kardynał Sepe. Zapewnił on również, że “misjonarze przyczyniają się poprzez swoją działalność charytatywną do postępu społecznego i kulturalnego miejscowej ludności”.