Mnisi schizmatycy z Atosu skazani na więzienie
- 7 kwietnia, 2011
- przeczytasz w 1 minutę
14 prawosławnych mnichów z atoskiego klasztoru Esfigmenu zostało skazanych przez sąd w Salonikach na karę półrocznego więzienia. Powodem jest „bezprawna okupacja terenu klasztoru”. Kara jest efektem wieloletniego sporu między mnichami, a patriarchą Konstantynopola. Tak surowa kara wynika z tego, że mnisi nie podporządkowali się wcześniejszemu wyrokowi sądu, który zdecydował, że mają oni opuścić atoski klasztor. Jednak wówczas mnisi zdecydowali, że nie podporządkują się decyzji. Po tym wyroku ma być […]
14 prawosławnych mnichów z atoskiego klasztoru Esfigmenu zostało skazanych przez sąd w Salonikach na karę półrocznego więzienia. Powodem jest „bezprawna okupacja terenu klasztoru”. Kara jest efektem wieloletniego sporu między mnichami, a patriarchą Konstantynopola.
Tak surowa kara wynika z tego, że mnisi nie podporządkowali się wcześniejszemu wyrokowi sądu, który zdecydował, że mają oni opuścić atoski klasztor. Jednak wówczas mnisi zdecydowali, że nie podporządkują się decyzji. Po tym wyroku ma być zresztą podobnie, co już zapowiedział ihumen klasztoru Metody. Jednocześnie władze Atosu potwierdziły wcześniejszą decyzję o wydaleniu nieposłusznych mnichów z Góry Atos.
Spór, który doprowadził do procesu rozpoczął się w roku 1974. To wtedy mnisi z tego klasztoru odmówili wymieniania imienia patriarchy ekumenicznego Konstantynopola w liturgii. Powodem miała być „herezja ekumenizmu”. Z czasem mnisi zdecydowali się w ogóle porzucić patriarchat i przyjęli zwierzchnictwo Greckiej Cerkwi Prawdziwie Prawosławnej. Na takie postępowanie nie mogło być zgody władz mniszej republiki, która uznaje jurysdykcję patriarchy Konstantynopola.
Konflikt zaostrzył się jednak dopiero w roku 2002, kiedy patriarchat ekumeniczny uznał, że mnisi z klasztoru Esfigmenu są schizmatykami. Taka decyzja skutkuje – według zasad obowiązujących na Atosie – natychmiastowym usunięciem z mniszej republiki. I takie postanowienie wydał zarówno sąd w Salonikach, jak i Sąd Najwyższy Grecji. Efektem tej decyzji była nieudana próba usunięcia mnichów w grudniu 2006 roku.