Niemieccy duchowni przeciw wojnie z Irakiem
- 27 grudnia, 2002
- przeczytasz w 1 minutę
W swoich okolicznościowych kazaniach świątecznych duchowni dwóch największych kościołów chrześcijańskich w Niemczech, Rzymskokatolickiego i Ewangelickiego zaapelowali o pokojowe rozwiązanie konfliktu irackiego. Przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) i zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Nadrenii, bp Manfred Kock wezwał w swoim kazaniu, aby stawić czoła wojnie z Irakiem. Ks. Kock wskazał na to, iż “w przeciwieństwie do haseł politycznych przepełnionych nienawiścią” obowiązkiem Kościoła jest głoszenie radosnej wieści pasterzy z Pól Betlejemskich. […]
W swoich okolicznościowych kazaniach świątecznych duchowni dwóch największych kościołów chrześcijańskich w Niemczech, Rzymskokatolickiego i Ewangelickiego zaapelowali o pokojowe rozwiązanie konfliktu irackiego.
Przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) i zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Nadrenii, bp Manfred Kock wezwał w swoim kazaniu, aby stawić czoła wojnie z Irakiem. Ks. Kock wskazał na to, iż “w przeciwieństwie do haseł politycznych przepełnionych nienawiścią” obowiązkiem Kościoła jest głoszenie radosnej wieści pasterzy z Pól Betlejemskich.
Luterańska biskup Baerbel Potter-Wartenberg z Lubeki powiedziała w swoim świątecznym kazaniu, iż narodziny Dzieciątka Jezusa jest wezwaniem do tego, by w pełni zaangażować się w proces pokojowy. W podobnym duchu wyraziły się też pozostałe kobiety na urzędzie biskupim w Zjednoczonym Kościele Ewangelicko-Luterańskim w Niemczech (VELKD) bp Maria Jepsen (Hamburg) i bp Margot Kaessmann (Hannover).
Rzymskokatolicki arcybiskup Moguncji i przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Karl Lehmann podkreślił, że poprzez narodzenie Jezusa Chrystusa Bóg pokazuje nam “czym jest ludzka życzliwość”. Kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan stwierdził, iż wojna z Irakiem nie da się przez nic usprawiedliwić. Arcybiskup Koloni, kard. Joachim Meisner skrytykował oblężenie Bazyliki Narodzenia Pańskiego przez armię izraelską, mówiąc iż “miejsce narodzenie Jezusa stało się widowiskiem wojny i symbolem nienawiści, wojny, konfliktów i śmierci.” (epd)