Niemieckie diecezje w niebezpieczeństwie
- 5 maja, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Rzymskokatolickie diecezje w Niemczech są poważnie zagrożone chronicznym brakiem księży. Mimo iż liczba powołań ustabilizowała się w ciągu ostatnich kilku lat, to jednak zgodnie z danymi niemieckiego episkopatu sytuacja jest wysoce niepokojąca. Jak donosi niemiecki dziennik Frankfurter Rundschau powołując się na rzymskokatolicką Konferencję Biskupów Niemieckich w zeszłym roku 131 mężczyzn przyjęło święcenia kapłańskie w całych Niemczech. Wprawdzie w porównaniu z 2001 r. jest to wzrost o 7 osób, to jednak […]
Rzymskokatolickie diecezje w Niemczech są poważnie zagrożone chronicznym brakiem księży. Mimo iż liczba powołań ustabilizowała się w ciągu ostatnich kilku lat, to jednak zgodnie z danymi niemieckiego episkopatu sytuacja jest wysoce niepokojąca.
Jak donosi niemiecki dziennik Frankfurter Rundschau powołując się na rzymskokatolicką Konferencję Biskupów Niemieckich w zeszłym roku 131 mężczyzn przyjęło święcenia kapłańskie w całych Niemczech. Wprawdzie w porównaniu z 2001 r. jest to wzrost o 7 osób, to jednak w z rokiem 2000 jest to spadek o 23 osoby.
Według Rainera Birkenmaiera, kierownika Centrum Duszpasterstwa Powołań przy niemieckim Episkopacie, obecna liczba księży i seminarzystów nie wystarcza, by zagwarantować fachową opiekę duszpasterską we wszystkich diecezjach niemieckich. W wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej (KNA) Birkenmaier prognozuje ogromne zagrożenie z powodu braku księży, jednak ostrzegł „przed doraźnymi rozwiązaniami pastoralnymi, które zaciemniałyby istotę Kościoła i urzędu kapłańskiego.”
Liberalny ruch świeckich katolików „My jesteśmy Kościołem” ponownie skrytykował politykę personalną Kościoła Rzymskokatolickiego, stwierdzając, iż przestarzałe i autorytarne struktury kształcenia księży oraz celibat są głównymi przyczynami braku powołań.
„Jest wystarczająco dużo modeli pracy pastoralnej, według których laikat może odciążyć kapłana w jego obowiązkach tak, ażeby ten mógł się całkowicie poświęcić obowiązkom duszpasterskim” powiedział Christian Weisner, rzecznik prasowy inicjatywy „My jesteśmy Kościołem”.
źródło: Frankfurter Rundschau (FR) 14.04.03
Link do FR: www.frankfurterrundschau.de