Nowy handel relikwiami?
- 25 września, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Bulwarowa prasa włoska rozpisywała się ostatnimi dniami na temat rzekomego handlu relikwiami Jana Pawła II. Autorzy artykułów sugerowali możliwość zakupu przez Internet małego obrazka z wizerunkiem papieża oraz dołączonym do niego fragmentem papieskiej sutanny. Informację tę zdecydowanie zdementował dziś postulator procesu beatyfikacyjnego. W wywiadzie udzielonym agencji Zenit, ks. Sławomir Oder stwierdził, że jakikolwiek ewentualny handel relikwiami należałoby uznać za świętokradztwo. Przypomniał, że urząd postulatora nieodpłatnie ofiaruje […]
Bulwarowa prasa włoska rozpisywała się ostatnimi dniami na temat rzekomego handlu relikwiami Jana Pawła II. Autorzy artykułów sugerowali możliwość zakupu przez Internet małego obrazka z wizerunkiem papieża oraz dołączonym do niego fragmentem papieskiej sutanny. Informację tę zdecydowanie zdementował dziś postulator procesu beatyfikacyjnego. W wywiadzie udzielonym agencji Zenit, ks. Sławomir Oder stwierdził, że jakikolwiek ewentualny handel relikwiami należałoby uznać za świętokradztwo.
Przypomniał, że urząd postulatora nieodpłatnie ofiaruje obrazek z fragmentem papieskiej sutanny każdemu, kto zgłosi się z taką prośbą. Wyjaśniając zaś istotę kultu relikwii, obecnego w Kościele od czasów starożytności, powiedział: „Relikwie, interpretowane w perspektywie logiki Wcielenia w rzeczywistość historii, są znakiem obecności w niej osoby świętej. (…) Kiedy dotykamy ciała jakiegoś świętego, dotykamy świątyni Ducha Świętego, kiedy zaś dotykamy jakiegoś przedmiotu należącego do świętego – dotykamy pamiątki obecności łaski i miłosierdzia Boga w życiu tej osoby. (…) Relikwie są więc rzeczami odsyłającymi do dzieła łaski w życiu świętego”.
W innym artykule, umieszczonym na specjalnej stronie internetowej, poświęconej beatyfikacji Jana Pawła II, doceniając wartość dewocyjną i sens teologiczny kultu relikwii, ks. Marco Frisina (dyrektor wydziału liturgicznego diecezji rzymskiej, a jednocześnie ceniony teolog i wybitny kompozytor) przypomina o zachowaniu właściwej hierarchii kultu, w którym nadrzędnymi rzeczywistościami są Eucharystia i Słowo Boże. Wskazuje także na potrzebę roztropności w kulcie, która broni przed popadnięciem w zabobonność. „Relikwia nie jest amuletem. (…) Kiedy modlę się przed ciałem jakiegoś świętego, dziękuję Bogu, za to, że wspierał tę osobę na drodze do świętości”.
Przypomnijmy, że akta procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II są obecnie poddawane analizom przez watykańską Kongregację ds. spraw Świętych .