Nowy Patriarcha Syryjczyków
- 24 stycznia, 2009
- przeczytasz w 2 minuty
Mar Efrem Józef Younan, został nowym Patriarchą Antiochii Syriackiego Kościoła Katolickiego. Wyboru dokonał w zeszłą środę obradujący w Rzymie Synod biskupów tego Kościoła. Nowy Patriarcha do tej pory pełnił urząd biskupa eparchii Naszej Pani Wyzwolenia dla Stanów Zjednoczonych i Kanady swego Kościoła. Jest następcą patriarchy Mar Ignacego Piotra VIII Abdel-Ahada, który prawie rok temu złożył dymisje. Nowy Patriarcha przybrał imię […]
Mar Efrem Józef Younan, został nowym Patriarchą Antiochii Syriackiego Kościoła Katolickiego. Wyboru dokonał w zeszłą środę obradujący w Rzymie Synod biskupów tego Kościoła. Nowy Patriarcha do tej pory pełnił urząd biskupa eparchii Naszej Pani Wyzwolenia dla Stanów Zjednoczonych i Kanady swego Kościoła. Jest następcą patriarchy Mar Ignacego Piotra VIII Abdel-Ahada, który prawie rok temu złożył dymisje.
Nowy Patriarcha przybrał imię Mar Ignacy Józef III Younan. Wczoraj papież Benedykt XVI udzielił nowemu patriarsze wspólnoty kościelnej. Uroczyste objęcie urzędu przewidziane jest na połowę marca i odbędzie się w siedzibie Patriarchatu w Bejrucie Libanie.
Nowy Patriarcha urodził się w 1944 r. w Hassakeneh, w Syrii. Świecenia kapłańskie otrzymał w 1971 r., w 1986 r. powierzono mu zadania stworzenia struktur kościelnych dla katolików obrządku syryjskiego w Stanach Zjednoczonych w rejonie Nowego Jorku, w 1991 został przez Kongregację Kościołów wschodnich mianowany Delegatem Apostolskim dla wiernych swojego Kościoła w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz wybrany na urząd biskupa tytularnego (chorepiscope), w 1995 staje na czele nowo utworzonej eparchii (diecezji) Naszej Pani Wyzwolenia dla Syryjczyków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Zna arabski, aramejski, francuski, angielski, włoski i niemiecki.
Syriacki Kościół Katolicki Patriarchatu Antiocheńskiego jest jednym z 22 katolickich Kościołów wschodnich, istnieje od 1662 r. W roku tym po raz pierwszy część przedchalcedońskiego Patriarchatu Antiochii nawiązała unię kościelną z Rzymem. Od 1783 r. istnieje nieprzerwana linia katolickich Patriarchów syryjczyków. Dziś Kościół ten jest jednym z 6 katolickich Patriarchatów na wschodzie (melchicki, maronicki, armeński, syriacki, koptyjski, chaldejski), zwierzchnicy trzech z nich noszą tytuł Patriarchy Antiocheńskiego. Zwierzchnicy dwóch katolickich Kościołów o statusie patriarchalnym noszą tytuł arcybiskupa większego: Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego oraz Katolickiego Kościoła Malabarskiego w Indiach.
Patriarcha jest biskupem, który przewodniczy całemu Kościołowi jako “głowa i ojciec” w synodalnej strukturze Kościołów na wschodzie. W katolickich Kościołach wschodnich Patriarcha wybierany jest przez Synod Biskupów Kościoła patriarchalnego. Nowo wybrany Patriarcha poprzez listy synodalne informuje o swoim wyborze, “tak szybko jak to możliwe”, pozostałych Patriarchów oraz biskupa rzymskiego prosząc o wspólnotę kościelną.