Nowy św. Mikołaj
- 23 maja, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Sobór Biskupi Serbskiej Cerkwi Prawosławnej jednogłośnie przyjął decyzję o kanonizacji biskupa orchidskiego i żickiego Mikołaja (Wielimirowicza). W ten sposób sobór potwierdził powszechny w wielu kościołach prawosławnych kult tego świętego biskupa. Liturgiczne wspomnienie nowego biskupa obchodzone będzie 5/18 marca (dzień śmierci) oraz 20 kwietnia/3 maja w dniu przeniesienia jego relikwii ze Stanów Zjednoczonych do Serbii. Liturgia podczas której nowy święty zostanie oficjalnie wyniesiony na ołtarze […]
Sobór Biskupi Serbskiej Cerkwi Prawosławnej jednogłośnie przyjął decyzję o kanonizacji biskupa orchidskiego i żickiego Mikołaja (Wielimirowicza).
W ten sposób sobór potwierdził powszechny w wielu kościołach prawosławnych kult tego świętego biskupa. Liturgiczne wspomnienie nowego biskupa obchodzone będzie 5/18 marca (dzień śmierci) oraz 20 kwietnia/3 maja w dniu przeniesienia jego relikwii ze Stanów Zjednoczonych do Serbii.
Liturgia podczas której nowy święty zostanie oficjalnie wyniesiony na ołtarze odbędzie się 24 maja w uroczystość świętych Cyryla i Metodego — świętych równych apostołom.
Św. Mikołaj urodził się w grudniu 1880 roku w maleńkiej wiosce nieopodal Valjeva. Jego rodzice byli prostymi, ale niezwykle pobożnymi rolnikami. To oni nauczyli chłopca głębokiej wiary prowadzając go na nabożeństwa do odległego o 5 kilometrów od ich domu klasztoru.
Mikołaj studiował teologię najpierw w Belgradzie, a później na starokatolickim wydziale teologicznym w Bernie. Zajmował się tu zresztą nie tylko myślą teologiczną prawosławia czy chrześcijaństwa, ale także duchową mądrością Dalekiego Wschodu — studiując np. Wedy. Studia w Bernie zakończył doktoratem z teologii.
Po powrocie z zagranicy Mikołaj zaczął wykładać w Instytucie Teologicznym św. Sawy — filozofię, logikę, psychologię, historię i języki obce. Już jako mnich zaczyna podróżować po całej Serbii z kazaniami i wykładami. Mówił w ich trakcie o Dostojewskim, Szekspirze czy Nietzschem.
Młodego księdza doceniły władze Serbii, które w 1915 roku wysłały go do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii z misją wspierania spraw Serbii i Jugosławii na forum międzynarodowym. Z właściwą sobie mądrością Mikołaj przekazywał tam zachodnim politykom, uczonym oraz duchownym informacje o “drodze krzyżowej Serbii”.
Po powrocie do ojczyzny w 1919 roku został wybrany biskupem Zickog, rok później przeniesiono go zaś do Ohridska. Z tego miejsca koordynował działalność misyjną w Ameryce i Anglii — będąc np. administratorem serbskiej diecezji amerykańsko-kandayjskiej.
Uznaje się go za wielkiego reformatora życia kościelnego, liturgicznego, monastycznego i intelektualnego Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. W czasie II wojnie światowej zajmował się sierotami. Później został aresztowany i przewieziony do Dachau. Po wyzwoleniu udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził wykłady z teologii prawosławnej w klasztorze św. Sawy w Libertivil oraz na Akademii Teologicznej św. Włodzimierza w Nowym Jorku.
Biskup Mikołaj zmarł w niedzielny poranek 5/18 marca 1956 roku.