Obchody jubileuszowe Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego
- 24 maja, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Dnia 23 maja br. w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyły się uroczyste obchody 10 rocznicy powołania do życia Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Jubileusz połączono z otwarciem i poświęceniem nowej siedziby Ordynariatu położonej w Warszawie przy ul. Banacha 2 na terenie jednostki wojskowej nr 2063. Uroczystościom liturgicznym przewodniczył Jego Eminencja Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, pierwszy zwierzchnik Ordynariatu po jego utworzeniu. Gospodarzem obchodów był Prawosławny Ordynariusz […]
Dnia 23 maja br. w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyły się uroczyste obchody 10 rocznicy powołania do życia Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. Jubileusz połączono z otwarciem i poświęceniem nowej siedziby Ordynariatu położonej w Warszawie przy ul. Banacha 2 na terenie jednostki wojskowej nr 2063. Uroczystościom liturgicznym przewodniczył Jego Eminencja Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, pierwszy zwierzchnik Ordynariatu po jego utworzeniu.
Gospodarzem obchodów był Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski generał brygady Miron. Udział w jubileuszu wzięli m.in.: Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Jolanta Szymanek-Deresz (na zdj.), Minister Obrony Narodowej Jerzy Szmajdziński, Sekretarz Stanu i I zastępca Ministra Obrony Narodowej Janusz Zemke, Szef Sztabu Generalnego WP Czesław Piątas, dowódcy poszczególnych rodzajów wojsk, szefowie Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Policji.
Otwierając uroczystości metropolita Sawa stwierdził, że w okresie minionych dziesięciu lat Ordynariat Prawosławny wrósł w struktury Wojska Polskiego. Podkreślił również, że „praca kapelanów umacnia i uczy patriotyzmu, wychowuje do pokoju i przyczynia się do jego duchowego odrodzenia i tym samym służy dobru Ojczyzny”. Na zakończenie swojego wystąpienia zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce pozdrowił kierownictwo Ordynariatu, kapelanów i pracowników, żołnierzy jak też kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, dziejąc mu za opiekę nad Ordynariatem.
Uroczysta inauguracja działalności Prawosławnego Ordynariatu WP odbyła się 12 czerwca 1994 r. w białostockiej katedrze św. Mikołaja. W tym historycznym wydarzeniu, poza gospodarzem uroczystości Arcybiskupem Białostockim i Gdańskim Sawą, uczestniczyli m.in.: Jego Eminencja metropolita Bazyli, rzymskokatolicki biskup polowy gen. dyw. Leszek Sławoj Głódź oraz wicepremier i minister sprawiedliwości Włodzimierz Cimoszewicz. Pół roku wcześniej, 30 grudnia 1993 r. Ordynariat powołał do życia swym zarządzeniem Minister Obrony Narodowej Piotr Kołodziejczyk. Starania kierownictwa Kościoła składana do władz państwowych w tej sprawie trwały od 1947 r.
Powstanie Prawosławnego Ordynariatu WP stało się możliwe dopiero po przemianach społeczno-politycznych 1989 r. i uchwaleniu Ustawy o stosunku Państwa do PAKP, z 4 lipca 1991 r., która stworzyła podstawę prawną do powstania Odrynariatu. W grudniu 1992 r. Św. Sobór Biskupów PAKP przyjął Statut Prawosławnego Ordynariatu WP, a w lipcu 1993 r. na stanowisko Ordynariusza Polowego WP władze cerkiewne przedstawiły kandydaturę Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Sawy. Dnia 1 maja 1994 r. arcybiskup Sawa został oficjalnie powołany na to stanowisko. Równocześnie pracę rozpoczęli pierwsi kapelani: ks. prot. Michał Dudzicz, ks. Aleksander Szełomow, ks. prot. Sergiusz Dziewiatowski, ks. Eugeniusz Bójko, ks. prot. Bazyli Gałczyk i ks. prot. Aleksy Andrejuk.
Wraz z rozpoczęciem działalności prawosławne duszpasterstwo wojskowe objęło opieka prawosławnych żołnierzy zawodowych wraz z ich rodzinami, niezawodowych żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, uczniów i studentów szkół wojskowych, pracowników cywilnych wojska oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Straży Pożarnej. Stopniowo erygowano parafia wojskowe w: Warszawie, Białymstoku, Gdańsku, Ciechocinku, Białej Podlaskiej, Wrocławiu oraz Przemyślu. Utworzono również Sekretariat Prawosławnego Ordynariatu WP z siedzibą w Białymstoku. Dnia 3 maja 1996 r. Prawosławny Ordynariusz Wojskowy arcybiskup Sawa otrzymał nominację generalską.
Ważnym wydarzeniem w historii Ordynariatu było przejęcie obowiązków Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego przez Jego Ekscelencję Biskupa Hajnowskiego Mirona. Nastąpiło ono 21 października 1998 r., pół roku po wyborze arcybiskupa Sawy na zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i związanym z tym wcześniejszym przeniesieniu Sekretariatu Prawosławnego Ordynariatu do pomieszczeń Warszawskiej Metropolii Prawosławnej w Warszawie.
Obecnie w Prawosławnym Odrynariacie WP posługę kapłańską niesie 25 kapelanów (18 w strukturach MON, 3 sprawujących opiekę nad funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz 4 nad strażakami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej), których wspomaga 13 pracowników cywilnych.
Foto: Mirosław Martynowicz