Obchody Milenium Świętokrzyskiego zakończone
- 3 czerwca, 2007
- przeczytasz w 3 minuty
Z okazji 1000-lecia życia monastycznego przez cały miniony rok odbywały się w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (Święty Krzyż) liczne imprezy kulturalne, wspólne modlitwy i nabożeństwa, także ekumeniczne. W obchody i promocję tego wyjątkowego miejsca na polskiej mapie religijnej, jakoś zapomnianego przez ostatnie lata, zaangażowali się także, samorządowcy, władze centralne, powiatoweoraz wojewódzkie, a także diecezja sandomierska. Ze środków Unii Europejskiej ruszyła pomocna infrastrukturę drogową prowadzącą […]
Z okazji 1000-lecia życia monastycznego przez cały miniony rok odbywały się w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (Święty Krzyż) liczne imprezy kulturalne, wspólne modlitwy i nabożeństwa, także ekumeniczne. W obchody i promocję tego wyjątkowego miejsca na polskiej mapie religijnej, jakoś zapomnianego przez ostatnie lata, zaangażowali się także, samorządowcy, władze centralne, powiatoweoraz wojewódzkie, a także diecezja sandomierska.
Ze środków Unii Europejskiej ruszyła pomocna infrastrukturę drogową prowadzącą do tego najstarszego polskiego sanktuarium. Dzisiejsza Eucharystia w uroczystość Świętej Trójcy w kościele oo. Oblatów zakończyła w świętokrzyskim sanktuarium uroczystości milenijne.
Na górę Łysiec pomimo deszczu przybyli bardzo licznie pielgrzymi z najodleglejszych zakątków Polski i Europy. Wszyscy nie byli jednak w stanie zmieścić się w odnowionej specjalnie na tą okazję świątyni. Część wiernych była zmuszona uczestniczyć w modlitwie przed kościołem. W uroczystościach uczestniczyło kilkudziesięciu dostojników kościelnych m. in. gospodarz miejsca, czyli diecezji sandomierskiej – bp Andrzej Dzięga, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, bp Kazimierz Gurda – sufragan pomocniczy diecezji kieleckiej, bp włocławski Bronisław Dembowski, bp Stanisław Padewski z Ukrainy, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, a także przedstawiciele rządu RP na czele z wicepremierem Przemysławem Gosiewskim oraz reprezentanci władz samorządowych, powiatowych, wojewódzkich.
Na Święty Krzyż przybyli także: z Rzymu ojciec Wilhelm Steckling OMI — Superior Generalny (Generał Zakonu) Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, wszyscy ojcowie prowincjałowie tego zgromadzenia z Polski i zza granicy, oraz kilkudziesięciu prezbiterów.
Mszy świętej pontyfikalnej przewodniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas homilii hierarcha przypomniał, że od tysiąca lat świętokrzyskie sanktuarium odwiedzają pielgrzymi. To tutaj przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, podarowane przez króla Węgier Bolesławowi Chrobremu i przekazane benedyktynom przez Władysława Łokietka. Ołtarz sanktuarium kryje tajemnicę Trójcy Świętej, zarazem tajemnicę wielkiej miłości bliźniego, której uczy nas Jezus. Abp Michalik powiedział, że kościół przeżywa obecnie czas wielu trudności i ataków. Obserwujemy proces laicyzacji i wygnania Boga z życia publicznego, polityki i kultury, dlatego powinniśmy szukać wzorców miłości - podkreślił.
Hierarcha dodał, że powinniśmy widzieć Boga w drugim człowieku. Nie można tego uczynić bez modlitwy. Miłością, cierpliwością i wyrozumiałością powinniśmy zwalczać nienawiść i niechęć do innych – mówił.
Przed uroczystą mszą św. podpisane zostało oficjalne porozumienie o przekazaniu wszystkich budynków na Świętym Krzyżu w ręce ojców Oblatów, o co zakonnicy starali się od samego początku oraz o przeniesieniu tzw. Muzeum Przyrodniczo-Leśnego do specjalnie stworzonej nowej siedziby w Szklanej Hucie. Podpisy złożyli minister środowiska Jan Szyszko oraz ojciec Bernard Briks — obecny superior klasztoru.
Po mszyodbył się koncert muzyków z Filharmonii Świętokrzyskiej. Można było usłyszeć Mszę św. koronacyjna Wolfganga Amadeusza Mozarta.