Papież: braterstwo chrześcijan i muzułmanów
- 7 grudnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Wszyscy wierzący, zwłaszcza chrześcijanie i muzułmanie,są dziećmi jedynego Pana, wezwanymi do świadectwao swoim braterstwie- tak brzmiało wczorajsze przesłanie Benedykta XVI, podsumowujące wizytę w Turcji. Papież podkreślił rolę świeckości państwa i obecności wiary religijnej w życiu publicznym, wskazujac na przykład tego kraju.Papież dokonał bilansu swojej podróży do Turcji. Podkreślił, że wizyta była zapowiadana jako trudna, jednak dzieki pomocy Bożej mogła przebiegać owocnie i bez przeszkód. “W tych […]
Wszyscy wierzący, zwłaszcza chrześcijanie i muzułmanie,są dziećmi jedynego Pana, wezwanymi do świadectwao swoim braterstwie- tak brzmiało wczorajsze przesłanie Benedykta XVI, podsumowujące wizytę w Turcji. Papież podkreślił rolę świeckości państwa i obecności wiary religijnej w życiu publicznym, wskazujac na przykład tego kraju.
Papież dokonał bilansu swojej podróży do Turcji. Podkreślił, że wizyta była zapowiadana jako trudna, jednak dzieki pomocy Bożej mogła przebiegać owocnie i bez przeszkód. “W tych dniach miałem okazję do odnowienia moich uczuć szacunku wobec muzułamanów i cywilizacji islamskiej” — wyznał Benedykt XVI wobec setek pielgrzymów zgromadzonych w Auli Pawła VI.
Papież wspomniał swoje spotkania z przedstawicielami władz tureckich, podkreślając fakt, iż Turcja, będąc krajem o większości muzułmańskiej posiada Konstytucję gwarantujacą laicki charakter państwa. “Jest to kraj, w którym możemy zobaczyć wielkie wyzwanie dla współczesnego świata: z jednej strony należy odkrywać rzeczywistość Boga i doniosłość publiczną wiary religijnej; z drugiej zaś strony zagwarantować, iżby wyznawanie wiary było całkiem swobodne, wolne od fundamentalistycznych wynaturzeń, zdolne do zdecydowanego odrzucenia jakiejkolwiek formy przemocy”.
Papież stwierdził, iz ostatnia podróż pozwoliła mu podkreslić ważność wspólnego zaangażowania chrześcijan i muzułmanów na rzecz człowieka, życia, pokoju i sprawiedliwości. Benedykt XVI wskazał też w tym kontekście, iż rozdział pomiędzy sferą cywilną i religijną stanowi istotną wartość, a państwo winno gwarantować każdemu obywatelowi i każdej wspólnocie religijnej skuteczną wolność sprawowania kultu.
Szczególnie ciepło papież odniósł się do swojej wizyty w meczecie w Stambule. Uznał to za gest symboliczny, promujący dialog pomiędzy wierzącymi. “Pozostając przez kilka minut w skupieniu tym miejscu modlitwy, zwróciłem się do jedynego Pana nieba i ziemi, Ojca miłosiernego całej ludzkości” — zauważył Benedykt XVI — “niech wszyscy wierzący mogą odnależć się jako Jego stworzenia i dać swiadectwo prawdziwego braterstwa”.
Papież zakończył swoje wystapienie modlitwą do Boga za naród turecki, jego władze i przedstawicieli, aby pozwolił im być oprawdziwym mostem przyjaźni miedzy Wschodem a Zachodem.