Papież broni godności kobiet
- 2 października, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
W czwartek 29 września papież Benedykt XVI przyjął biskupów meksykańskich, składających wizytę “ad limina apostolorum” (u progów apostolskich — cykliczne wizyty przedstawicieli episkopatów narodowych w Watykanie). Przemawiając do nich papież wskazał na sprzeczność pomiędzy teoretyczną egzaltacjąkobiecym geniuszem, a dyskryminacją której kobiety doświadczają każdego dnia. “W Meksyku geniusz kobiety przejawia się na wiele różnych sposobów, zapewniając wielką wrażliwość na ludzkie istnienie w obrębie rodziny”- powiedział Benedykt […]
W czwartek 29 września papież Benedykt XVI przyjął biskupów meksykańskich, składających wizytę “ad limina apostolorum” (u progów apostolskich — cykliczne wizyty przedstawicieli episkopatów narodowych w Watykanie). Przemawiając do nich papież wskazał na sprzeczność pomiędzy teoretyczną egzaltacjąkobiecym geniuszem, a dyskryminacją której kobiety doświadczają każdego dnia.
“W Meksyku geniusz kobiety przejawia się na wiele różnych sposobów, zapewniając wielką wrażliwość na ludzkie istnienie w obrębie rodziny”- powiedział Benedykt XVI. “Jednocześnie w społecznościach kościelnych i w życiu społecznym” daje się zauważyć przejawy praktycznej dyskryminacji kobiet, która deprecjonuje tak wychwalany “geniusz kobiet”. Wskazując na ten paradoks Benedykt XVI wezwał biskupów meksykańskich do “zmiany mentalności” w myśleniu o roli kobiet; powołał się przy tym na list apostolski Jana Pawła II “Mulieris Dignitatem” — “O godności i powołaniu kobiety”, z 1988 r. Papież zacytował z niego następujące słowa:
W naszej epoce zdobycze wiedzy i techniki pozwalają osiągnąć nieznany przedtem stopień dobrobytu materialnego dla jednych, co niestety niesie z sobą równoczesne zepchnięcie na margines innych. W taki sposób ten postęp jednostronny może również oznaczać stopniowy zanik wrażliwości na człowieka, na to, co istotowo ludzkie. W tym sensie przede wszystkim nasze czasy oczekują na objawienie się owego „geniuszu” kobiety, który zabezpieczy wrażliwość na człowieka w każdej sytuacji: dlatego, że jest człowiekiem! I dlatego, że „największa jest miłość” (1 Kor 13,13). (Mulieris Dignitatem 30).
Papież przypomniał również z jak wielkim szacunkiem i delikatnością odnosił się do kobiet Jezus. Postulowana zmiana mentalnośći ma polegać na naśladowaniu postawy Zbawiciela, dzięki czemu we wszystkich środowiskach kobiety będą traktowane z godnością, a ich niezastępowalna misja bycia matkami i pierwszymi nauczycielkami ich dzieci będzie należycie chroniona.