Papież Jan XXIII szanował Mussoliniego
- 11 grudnia, 2008
- przeczytasz w 1 minutę
Dzienniki papieża Jana XXIII, których pełne wydanie ukaże się w Rzymie w następnym tygodniu, potwierdzają, że papież uważał faszystowskiego dyktatora za człowieka, który popełniał błędy, ale jednak przyniósł Włochom wielkie dobrodziejstwa. Papież Jan XXIII przed zaskakującym wyborem na Stolicę Apostolską w roku 1958 w latach 30-tych dwudziestego wieku był papieskim przedstawicielem w Turcji i Grecji a w 1944 roku został nuncjuszem we Francji. Podczas wojny przyczynił się do uratowania tysięcy […]
Dzienniki papieża Jana XXIII, których pełne wydanie ukaże się w Rzymie w następnym tygodniu, potwierdzają, że papież uważał faszystowskiego dyktatora za człowieka, który popełniał błędy, ale jednak przyniósł Włochom wielkie dobrodziejstwa.
Papież Jan XXIII przed zaskakującym wyborem na Stolicę Apostolską w roku 1958 w latach 30-tych dwudziestego wieku był papieskim przedstawicielem w Turcji i Grecji a w 1944 roku został nuncjuszem we Francji. Podczas wojny przyczynił się do uratowania tysięcy Żydów.
Z prowadzonych zapisków wynika, że z wielką żałością przyjął zmuszenie dyktatora do dymisji w 1943 r. Równie wielkim smutkiem przejęła przyszłego papieża egzekucja Mussoliniego przez partyzantów (tak zwanych patriotów według Angelo Roncalliego).
W dziennikach znajduje się też informacja, że papież Pius XII miał pytać swojego nuncjusza czy jego milczenie w sprawie zachowań nazistów jest bardzo źle osądzane.
Dzienniki mają zostać zaprezentowane we wtorek w Oratorium Gonfalone w Rzymie. Wybór dzienników, które przyszły papież zaczął prowadzić jeszcze w młodości, został wydany wcześniej w książce “Dziennik Duszy”.