Papież odczuwa wstyd za księży pedofili
- 15 kwietnia, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Lecąc do USA papież rozmawiał w samolocie z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami. Powiedział im min., że skandal pedofilii spowodowany przez amerykańskich księży rzymskokatolickich był „wstydem, który nie powinien się powtórzyć”. Przypadki te bowiem spowodowały „wielkie cierpienia Stanom Zjednoczonym Ameryki, Kościołowi i mnie osobiście”, dodał Benedykt XVI. „Nie rozumię, jak mogło do nich dojść”, powiedział papież, stwierdzając, że sam jest “głęboko zawstydzony” skandalem nadużyć seksualnych pośród katolickich duchownych, […]
Lecąc do USA papież rozmawiał w samolocie z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami. Powiedział im min., że skandal pedofilii spowodowany przez amerykańskich księży rzymskokatolickich był „wstydem, który nie powinien się powtórzyć”. Przypadki te bowiem spowodowały „wielkie cierpienia Stanom Zjednoczonym Ameryki, Kościołowi i mnie osobiście”, dodał Benedykt XVI.
„Nie rozumię, jak mogło do nich dojść”, powiedział papież, stwierdzając, że sam jest “głęboko zawstydzony” skandalem nadużyć seksualnych pośród katolickich duchownych, który splamił Kościół w USA, i uczyni wszystko co w jego mocy, aby w przyszłości pedofile nie stali się kapłanami. W tym celu Kościół będzie działać na różnych poziomach: „narzucając zasady, jednając sięz wiernymi i dając dobrą formację kapłanom”.
Benedykt XVI przypomniał, że Kościół posiada nowe normy postępowania i żadna osoba nie może zostać kapłanem, jeżeli jest pedofilem. Papież podkreślił, że trzeba uczynić sprawiedliwość ofiarom seksualnych nadużyć księży. Benedykt XVI oświadczył z naciskiem, iż trzeba pracować, aby doprowadzić w Kościele do pojednania.
Rozmawiając z dziennikarzami w samolocie „Alitalia”, lecąc do Washingtonu, oświadczył również, że podczas spotkania z prezydentem USA, George W Bushem, nawiąże do tematu emigracji. Papieżowi towarzyszą różne kościelne osobistości, w tym sekretarz statu Watykanu, kardynał Tarciso Bertone oraz amerykańscy purpuraci w Rzymie, min. Joseph Levada (prefekt Kongregacji Doktryny Wiary) i James Stafford. Przypomnijmy, że liczbę katolików w USA określa się na około 70 milionów.