Pielgrzymka relikwi Wielkiej Księżnej Elżbiety do Rosji
- 17 lipca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
W dniu 25 lipca br. zostaną przywiezione do Moskwy z Jerozolimy relikwie świętej Męczennicy – Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowny oraz mniszki Barbary. W tym dniu ceremonii powitania w Soborze Chrystusa Zbawiciela przewodniczył będzie Patriarcha Moskwy i Całej Rusi – Aleksy II, następnie rozpocznie się ich półroczna pielgrzymka po ziemi rosyjskiej, w celu umożliwienia oddania im czci przez jak największą ilość rosyjskich prawosławnych chrześcijan. Od wielu lat relikwie czczone […]
W dniu 25 lipca br. zostaną przywiezione do Moskwy z Jerozolimy relikwie świętej Męczennicy – Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowny oraz mniszki Barbary.
W tym dniu ceremonii powitania w Soborze Chrystusa Zbawiciela przewodniczył będzie Patriarcha Moskwy i Całej Rusi – Aleksy II, następnie rozpocznie się ich półroczna pielgrzymka po ziemi rosyjskiej, w celu umożliwienia oddania im czci przez jak największą ilość rosyjskich prawosławnych chrześcijan. Od wielu lat relikwie czczone są w jerozolimskiej cerkwi pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny, znajdującym się w jurysdykcji rosyjskiej Cerkwi Zarubieżnej.
Z cytowanej przez agencję Itar–Tass wypowiedzi Patriarchy wynika, że przywiązuje on wielką wagę do tego wydarzenia. Powinno to w jego przekonaniu wzbudzić w wiernych rosyjskiej Cerkwi pragnienie niesienia jeszcze większej pomocy bliźnim, którzy są w jakimkolwiek niedostatku, dzieła miłosierdzia muszą stać się na nowo niezbędnym elementem chrześcijańskiego życia.
Wielka Księżna Elżbieta Fiodorowna urodziła się w dniu 20 października 1864. Jej rodzina była skoligacona z wieloma rodami królewskimi Europy, ona sama zaś była wnuczką królowej Anglii Wiktorii. Młodszą siostrą Elżbiety była Aleksandra Fiodorowna – żona cara Rosji Mikołaja II. Poślubiła ona Wielkiego Księcia Rosji – Sergieja Aleksandrowicza, który zginął w zamachu – 4 lutego 1905 r. w Moskwie. Po jego śmierci wraz z sześcioma innymi szlachetnie urodzonymi niewiastami założyła istniejący do dzisiaj monaster świętych Marii i Marty Miłości i Miłosierdzia w Moskwie. Za zadanie postawiły one sobie pracę wśród chorych i ubogich oraz udzielanie pożywienia i schronienia bezdomnym i głodnym. Miejsce to było często odwiedzane przez rodzinę carską.
Sama Elżbieta szczególnie wiele czasu spędzała w prowadzonej przez siebie ochronce dla sierot po rosyjskich żołnierzach. Założyła gimnazjum dla ubogich dziewcząt, zakład dla niewidomych i wiele innych – niosących pomoc pokrzywdzonym przez życie ludziom instytucji. W trakcie I wojny światowej dała się również poznać jako pełna poświęcenia pielęgniarka w jednym z lazaretów.
Wielka Księżna Elżbieta Fiodorowna została w roku 1918 aresztowana przez bolszewików i wywieziona na Ural. Wraz z innymi członkami rodziny Romanowych poniosła śmierć, żywcem wrzucona do szybu starej kopalni pod Alpajewskiem. Doczesne szczątki Elżbiety i jej towarzyszki Barbary, przez Daleki Wschód zostały przewiezione do Jerozolimy, a w roku 1992 Kościół Rosyjski obydwie mniszki – męczennice kanonizował.
Postać świętej Męczennicy – Wielkiej Księżnej Elżbiety Fiodorowny nie jest bliżej znana w Polsce. W miejscowości Sokołowsko w okolicach Wałbrzycha funkcjonuje prawosławny Parafialny Dom Opieki pod jej wezwaniem.
Na zdjęciu: święta męczennica Wielka Księżna Elżbieta Fiodorowna