Pierwszy numer Przeglądu Ewangelickiego
- 2 czerwca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W parafiach ewangelicko-augsburskich pojawił się zapowiadany wcześniej przez Wydawnictwo “Augustana” pierwszy numer nowego kwartalnika religijnego — “Przegląd Ewangelicki”, związanego z dwutygodnikiem kościelnym “Zwiastun Ewangelicki”. Jak czytamy w słowie “Do Czytelników”: “Idea powołanie kwartalnika dojrzewała już od pewnego czasu. Tyle ważnych, ciekawych, intrygujących, pobudzających do dyskusji zostaje napisanych. Nie zawsze były drukowane. (…) Pewne artykuły, najczęściej ze względu na swoją objętość, nie mieściły się w “Zwiastunie Ewangelickim”, a na pewno […]
W parafiach ewangelicko-augsburskich pojawił się zapowiadany wcześniej przez Wydawnictwo “Augustana” pierwszy numer nowego kwartalnika religijnego — “Przegląd Ewangelicki”, związanego z dwutygodnikiem kościelnym “Zwiastun Ewangelicki”.
Jak czytamy w słowie “Do Czytelników”: “Idea powołanie kwartalnika dojrzewała już od pewnego czasu. Tyle ważnych, ciekawych, intrygujących, pobudzających do dyskusji zostaje napisanych. Nie zawsze były drukowane. (…) Pewne artykuły, najczęściej ze względu na swoją objętość, nie mieściły się w “Zwiastunie Ewangelickim”, a na pewno warte były publikacji. W kwartalniku “Przegląd Ewangelicki” będzie to teraz możliwe. Chcielibyśmy uczynić go ważnym forum dyskusji o Kościele, parafii, zadaniach duszpasterzy, ale także świeckich w parafiach”.
W pierwszym numerze, w dziale “Słowo a nasza codzienność” przeczytać można m.in. artykuły “Słowo a nasza codzienność” ks. dr. Piotra Szarka o poszukiwaniu środków wyrazu dla kaznodziejstwa XXI wieku, ks. Jana Grossa “Jedynie Słowo a Liturgia”, w którym autor stawia krytyczne pytania o doświadczenie świętości w ewangelickim nabożeństwie oraz ks. dr. Marka Jerzego Uglorza “Domowa liturgia Słowa” o nowych formach ewangelickiej duchowości.
Na kolejnych stronach zamieszczono artykuł ks. Adriana Korczago “Duszpasterstwo służbą ratowania i uszczęśliwiania drugiego”, Anieli Szarek “Blaski i cienie złotej jesieni życia” oraz ks. Jana Badury “Przez trzy epoki” — o bp. prof. Janie Szerudzi (1889–1962).
Na żywe zainteresowanie zasługuje dział “Na progu wspólnej Europy”, w którym oprócz tekstu “Ewangelicy wobec jednoczącej się Europy” bp. Tadeusza Szurmana, przeczytać można trzy historyczne już stanowiska Synodu Kościoła, Rady Synodalnej oraz Konsystorzy ewangelickich w sprawie integracji europejskiej.
Numer zamyka “Przegląd wydarzeń” oraz “Biblioteka Przeglądu Ewangelickiego”.
Numer 1 — dostępny w parafiach ewangelicko-augsburskich oraz w prenumeracie (marketing@augustana.pl) — kosztuje 9 zł (w prenumeracie 7,5 zł).