Pierwszy prawosławny metropolita Korei
- 20 czerwca, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Na czele nowej metropolii w Korei Południowej stanął biskup Sotirios, wcześniej pracujący w Nowej Zelandii, który od roku 1975 posługuje w Korei. W dniu 20 czerwca br. biskup Sotirios zostanie wprowadzony na katedrę nowo utworzonej metropolii w kościele Świętego Mikołaja w Seulu. W trakcie tej uroczystości Patriarchę Ekumenicznego, który obecnie przebywa w Austrii, reprezentował będzie Arcybiskup Demetrios, zwierzchnik Greckiej Archidiecezji Kościoła Prawosławnego w USA. Początki prawosławia w Korei sięgają roku […]
Na czele nowej metropolii w Korei Południowej stanął biskup Sotirios, wcześniej pracujący w Nowej Zelandii, który od roku 1975 posługuje w Korei. W dniu 20 czerwca br. biskup Sotirios zostanie wprowadzony na katedrę nowo utworzonej metropolii w kościele Świętego Mikołaja w Seulu. W trakcie tej uroczystości Patriarchę Ekumenicznego, który obecnie przebywa w Austrii, reprezentował będzie Arcybiskup Demetrios, zwierzchnik Greckiej Archidiecezji Kościoła Prawosławnego w USA.
Początki prawosławia w Korei sięgają roku 1900, kiedy to przybyli tam rosyjscy misjonarze i założyli pierwsze parafie. Cerkiew koreańska ucierpiała jednak bardzo w trakcie długiej okupacji japońskiej oraz II wojny światowej. Szczególnie wielkie zniszczenia nastąpiły w trakcie koreańskiej wojny domowej (1950 – 1953). Zburzono wtedy niemal wszystkie świątynie, a większość duchowieństwa została uwięziona i stracona.
Odrodzenie życia kościelnego w Korei Południowej nastąpiło dzięki kapelanom przybyłym wraz z jednostkami armii greckiej, które stacjonowały tam pod koniec wojny domowej. Zgromadzenie wiernych Kościoła prawosławnego w Korei Południowej w roku 1956 zwróciło się z prośbą do Patriarchatu Ekumenicznego o przyjęcie w jego jurysdykcję (pod jego zwierzchnictwo). Od tamtej chwili Kościół Korei znajdował się kolejno w Greckiej Archidiecezji Kościoła Prawosławnego w USA a następnie Archidiecezji Nowej Zelandii — obydwie one są jednostkami administracyjnymi Patriarchatu Ekumenicznego. Szczególnie mocno nieliczny Kościół Prawosławny Korei wspierany był przez prawosławnych Greków z Grecji oraz USA. Ustanowienie metropolii w Seulu, oznacza uczynienie jej niezależną diecezją, pozostającą jednak w dalszym ciągu w jurysdykcji Patriarchatu Ekumenicznego.
Wyjątkowym momentem dla tego Kościoła był przyjazd do Korei Ojca Sotiriosa Trambasa w roku 1975, którego w roku 1993 wyświęcono na prawosławnego biskupa Seulu. W tym czasie Kościół Prawosławny Korei powiększył się z jednej niewielkiej parafii w Seulu do sześciu wspólnot w całym kraju, które wszystkie posiadają swoje domy modlitwy. W chwili obecnej w Kościele tym – liczącym ponad 2.500 wiernych – posługuje siedmiu duchownych Koreańczyków, jeden Grek oraz jeden Rosjanin. W Korei Południowej znajduje się również monaster z jedną mniszką i jedną nowicjuszką.
W dalszym ciągu nie jest jasna sytuacja prawosławnych w Koreańskiej Republice Ludowo Demokratycznej. Pisaliśmy już o budowie pierwszej cerkwi w stolicy tego kraju – Phenianie. Biskup Sotirios uzyskał pozwolenie od władz tego kraju na jednorazowy przyjazd do KRLD. W jego trakcie, pod koniec kwietnia br. spotykał się z członkami rady parafialnej, zajmującymi się budową Katedry Świętej Trójcy: Ilem Jin Huhem oraz Chulem Kimem, noszącymi do momentu ich chrztu, który odbył się na początku tego roku w Moskwie imiona: Jerzy i Piotr. Są oni pierwszymi od wielu lat, rdzennymi, prawosławnymi mieszkańcami Korei Północnej. To na ich zaproszenie biskup Sotirios przebywał w Korei Północnej. Na prawosławnych uczelniach Moskwy studiuje jeszcze czterech obywateli KRLD, którzy przygotowują się do przyjęcia w przyszłym roku święceń kapłańskich.
Na zdjęciu Metropolita Korei — Sotirios.