Polscy luteranie mają nowe agendy liturgiczne
- 10 listopada, 2005
- przeczytasz w 2 minuty
Obradujący w Bielsku–Białej na 8 sesji XI Synod Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP podjął 6 listopada 2005 r. uchwałę o zatwierdzeniu i poleceniu wydania przedstawionej przez Synodalną Komisję ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej AGENDY część II zawierającej obrzędy kościelne (tzw. czynności kościelne, za wyjątkiem pogrzebu). Data ta może być uważana za historyczną ze względu na to, że Kościół posługiwał się dotąd następującymi Agendami: 1. Agendą cz. II Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Królestwie Polskim […]
Obradujący w Bielsku–Białej na 8 sesji XI Synod Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP podjął 6 listopada 2005 r. uchwałę o zatwierdzeniu i poleceniu wydania przedstawionej przez Synodalną Komisję ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej AGENDY część II zawierającej obrzędy kościelne (tzw. czynności kościelne, za wyjątkiem pogrzebu). Data ta może być uważana za historyczną ze względu na to, że Kościół posługiwał się dotąd następującymi Agendami:
1. Agendą cz. II Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Królestwie Polskim wydaną w Warszawie w roku 1891, oraz 2. Agendą Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego czyli Ewangelicko – Luterskiego, wydaną w Warszawie w roku 1955 z jej Dodatkiem Nieurzędowym – czynności kościelne do próbnego użytku opracowane przez Komisję Liturgiczną.
Prace nad nową Agendą trwały z przerwami od 1973 roku. Pierwsza Komisja Liturgiczna powołana przez biskupa prof. dr. Andrzeja Wantułę w składzie: ks. Jan Gross – przewodniczący, ks. Manfred Uglorz – sekretarz, ks. radca Edward Romański (+) i ks. radca Jan Motyka – członkowie, po latach pracowała w różnym składzie (do końca przewodniczący ten sam). Owocem tych prac jest przedłożona Synodowi Agenda cz. II. Przy pracy nad Agendą Komisja opierała się o teksty nie tylko dwóch wspomnianych już agend, ale także agend Kościołów Luterańskich wydanych przez Kościoły Luterańskie Europy (Słowacja (2 Agendy), Niemcy (2 Agendy), Szwecja i Finlandia (konsekracja biskupa). Księża i biskupi mieli możliwość opracowane porządki wypróbować w swej pracy liturgicznej. Możliwie wszystkie słuszne uwagi Komisja wzięła pod uwagę przy ostatecznej redakcji Agendy.
Agenda cz. II zawiera następujące działy porządków liturgicznych:
I. Sakramenty święte: Chrzest i Wieczerza Pańska (Eucharystia)
II. Spowiedź: powszechna i indywidualna
III. Konfirmacja i przyjęcie do społeczności Kościoła E‑A
IV. Małżeństwo
V. Ordynacja – Konsekracja
VI. Instalacja – wprowadzenie do posługi Poświęcenia.
Obrzędy te są dostępne do wglądu na stronach internetowych Kościoła.
Jednocześnie Synod Kościoła udzielił Radzie Synodalnej pełnomocnictwa do zatwierdzenia Agendy pogrzebowej i Agendy cz. I (główne nabożeństwo niedzielne i świąteczne z Sakramentem Ołtarza i nabożeństwo Słowa, oraz nabożeństwa tygodniowe (ORDO), oraz części zmienne – Proprium de tempore). Obrzędy cz. I Agendy (Ordo) znajdują się już w zatwierdzonym przez Synod do użytku Śpiewniku Ewangelickim z roku 2002 (za wyjątkiem właśnie „Proprium de tempore”: kolekt, prefacji i Powszechnej Modlitwy Kościoła.
Na drugiej fotografii uroczystość konwersji Joachima II do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w dniu 1 listopada 1539 roku w kościele św. Mikołaja w Spandau (Obraz C. Rohing, 1913). Zdjęcie pokazuje obrzędowość i stroje liturgiczne w Kościele Luterańskim w okresie Reformacji.
:: Ekumenizm.pl: Więcej o synodzie polskich luteranów