Polskie zmiany w Rzymie
- 2 lipca, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Ostatnie dni przyniosły dwie ważne zmiany w życiu polskiej społeczności kościelnej w Wiecznym Mieście. Nowym rektorem polskiego kościoła św. Stanisława został ks. prałat Paweł Ptasznik (zdj.), a kierownictwo w Papieskim Kolegium Polskim obejmie w wakacje ks. dr Tadeusz Karkosz.Ksiądz Paweł Ptasznik ma 45 lat, jest kapłanem archidiecezji krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku, studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej odbył na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim(praca doktorska pt. Lo Spirito […]
Ostatnie dni przyniosły dwie ważne zmiany w życiu polskiej społeczności kościelnej w Wiecznym Mieście. Nowym rektorem polskiego kościoła św. Stanisława został ks. prałat Paweł Ptasznik (zdj.), a kierownictwo w Papieskim Kolegium Polskim obejmie w wakacje ks. dr Tadeusz Karkosz.
Ksiądz Paweł Ptasznik ma 45 lat, jest kapłanem archidiecezji krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku, studia specjalistyczne z zakresu teologii dogmatycznej odbył na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim(praca doktorska pt. Lo Spirito Santo nei sacramenti dell’iniziazione cristiana sulla base dei riti latini postconciliari), a od 2001 roku kieruje polską sekcją watykańskiego sekretariatu stanu.
Niewielki kościół św. Stanisława Męczennika znajduje się w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy Botteghe Oscure i stanowi ośrodek życia religijnego Polaków w Rzymie. Świątynia w każdą niedzielę wypełnia się po brzegi wiernymi, a jej dalsze otoczenie stanowi miejsce ulubionych spotkań polskich emigrantów.
Papieskie Kolegium Polskiebędzie kierowane przez ks. dr. Tadeusza Karosza z archidiecezji poznańskiej. Ks. Tadeusz Karkosz jest obecnie prodziekanem Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu i wykładowcą teologii dogmatycznej (praca doktorska pt. L’eucaristia nel contesto della metodologia e dell’ecclesiologia di Carlo Colombo). Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1987 i podobnie jak ks. Ptasznik studiował na PUG. W latach 1996–2002 pełnił funkcję rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, prowadząc tę instytucję w trudnych momentach sprawy abp. Paetza.
Wspaniale usytuowane kolegium jest położone w zacisznym zakątku Awentynu. Zamieszkuje je 43 kapłanów, pochodzących z wielu polskich diecezji i odbywających studia specjalistyczne (teologia, filozofia, nauki biblijne, prawo kanoniczne, bioetyka, pedagogika) na papieskich uczelniach w Rzymie. Wielu jego absolwentów pracuje po powrocie do kraju na uczelniach katolickich i w instytucjach kościelnych. Tradycje historyczne domu nawiązują do pierwszego kolegium dla Polaków, utworzonego przez św. Filipa Nereusza w 1582roku i istniejącego przez bardzo krótki okres czasu. W wieku XIX udało się księżom zmartwychwstańcom i innym polskim patriotom zgromadzić środki finansowe na ponowne utworzenie domu, przeznaczonego dla ich rodaków pragnących przyjąć święcenia kapłańskie. Dzięki wielu staraniom polskiego duchowieństwa i emigracji, papież Pius IX dnia 9 marca 1866 erygował Papieskie Kolegium Polskie. Patronem domu jest św. Jan Kanty, a wśród jego wybitnych historycznych mieszkańców należy wymienić św. Józefa Sebastiana Pelczara, św. Józefa Bilczewskiego, bł. Jana Balickiego i kard. Karola Wojtyłę, któremu dedykowana jest specjalna izba pamięci.
zdj. jasnagora.com