Powrót starej liturgii?
- 27 maja, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Po raz pierwszy od 1970 r, w rzymskiej Bazylice wysoki rangą watykański Kardynał odprawił Mszę św w łacińskim rycie sprzed Soboru Watykańskiego II. Kardynał Dario Castrillon Hoyos, Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa odprawił Mszę na prośbę wiernych zrzeszonych w organizacji Una Voce pielęgnującej, na mocy specjalnego pozwolenia Papieża, dawny sposób odprawiania litugii. Msza została odprawiona z okazji 15 rocznicy powołania przez Watykan Komisji „Ecclesia Dei”, w której […]
Po raz pierwszy od 1970 r, w rzymskiej Bazylice wysoki rangą watykański Kardynał odprawił Mszę św w łacińskim rycie sprzed Soboru Watykańskiego II. Kardynał Dario Castrillon Hoyos, Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa odprawił Mszę na prośbę wiernych zrzeszonych w organizacji Una Voce pielęgnującej, na mocy specjalnego pozwolenia Papieża, dawny sposób odprawiania litugii.
Msza została odprawiona z okazji 15 rocznicy powołania przez Watykan Komisji „Ecclesia Dei”, w której kompetencjach znalazły się wszystkie sprawy związane z rozwojem stowarzyszeń przewiązanych do łacińskiej tradycji liturgicznej i teologicznej w Kościele Katolickim, jak również dialog z Bractwem Kapłańskim św Piusa X, założonym przez Abpa M. Lefebvre’a. Przewodniczącym Komisji jest Kard. Dario Castrillon Hoyos.
Nieuzasadnione okazały się wcześniejsze spekulacje o możliwym pojednaniu z Watykanem członków Bractwa św. Piusa X. Żaden z przełożonych Bractwa nie pojawił się na uroczystości. Obecni byli za to Kardynałowie z Austrii, USA, Chile oraz Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego, Kard. Francis Arrinze.
Przed Mszą odmówiono różaniec. Podczas Mszy odprawiający ją Kard. Hoyos zwrócony był, zgodnie z odwiecznym zwyczajem „twarzą do wschodu”, co akurat w Bazylice Santa Maria Maggiore oznacza „twarzą do ludu” (tak jak w Mszy posoborowej). W trakcie uroczystości poinformowano wiernych, że w rycie tradycyjnym komunie św. przyjmuję się w pozycji klęczącej i na język.
„Ryt Piusa V nie może być uważany za umarły” – powiedział kard. Hoyos podczas, wygłoszonej po włosku homilii. „Zachował on prawo obywatelstwa w obrządku katolickim” – dodał.
Miesiąc wcześniej został zniesiony zakaz odprawiania przedpoborowej Mszy w bazylice św. Piotra. 21 maja Ks. Andrew Southwell odprawił tam łacińską Mszę w obecności wiernych przybyłych z Anglii. Kardynał Arrinze potwierdził również, że są prowadzone prace nad wydaniem specjalnej instrukcji watykańskiej zezwalającej na odprawianie Mszy w przedosoborowym rycie w każdej parafii Kościoła Rzymskokatolickiego w niedzielę i święta. Instrukcja ta miała by ukazać się na jesieni br. W chwili obecnej, na odprawianie mszy trydenckiej każdy kapłan winien uzyskać specjalne pozwolenie (tzw. Indult) od Stolicy Apostolskiej oraz zezwolenie miejscowego biskupa.
Czy wydarzenia te będą punktem zwrotnym w liturgii Kościoła Katolickiego?