Premier J. Buzek na Synodzie
- 29 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
27 kwietnia w Warszawie zakończył obrady dwudniowy Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego). Ważnym wydarzeniem było wystąpienie byłego premiera. Pierwszy dzień Synodu poświęcony był przyjęciu sprawozdań z poszczególnych aspektów życia kościelnego oraz rozważaniom na temat roli modlitwy. W drugim dniu wystąpił były premier rządu RP prof. Jerzy Buzek z referatem na temat Kościoły w Unii Europejskiej. Jak podaje serwis luteranie.pl powiedział on m.in.: Polska jest krajem, którego większość […]
27 kwietnia w Warszawie zakończył obrady dwudniowy Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego). Ważnym wydarzeniem było wystąpienie byłego premiera.
Pierwszy dzień Synodu poświęcony był przyjęciu sprawozdań z poszczególnych aspektów życia kościelnego oraz rozważaniom na temat roli modlitwy. W drugim dniu wystąpił były premier rządu RP prof. Jerzy Buzek z referatem na temat Kościoły w Unii Europejskiej.
Jak podaje serwis luteranie.pl powiedział on m.in.: Polska jest krajem, którego większość obywateli stanowią katolicy. Jestem jednak przekonany, że my — ewangelicy możemy mieć znaczący wpływ na to, jakie będą losy Polski w przyszłości.
Prof. Buzek podkreślił wagę rosnącej w Europie konfrontacji chrześcijaństwa i kultury islamu. Proces integracji europejskiej, widziany jako element światowego procesu globalizacji – ma wg profesora wiele pozytywnych cech takich jak niwelowanie różnic w edukacji, technologii, czy poziomie życia. Towarzyszą im jednak także zagrożenia: szerzenie się zorganizowanej przestępczości, czy — w wymiarze religijnym — ekspansja różnorakich sekt.
Prof. Buzek zwrócił także uwagę na potrzebę rzetelnej i wielowymiarowej edukacji europejskiej naszego społeczeństwa. Być może za daleko posunęliśmy się w kategorii podliczania zysków i strat — powiedział, podkreślając, iż polskie media często ograniczają obraz procesu integracji jedynie do płaszczyzny ekonomicznej. Winą za taki stan rzeczy były premier obarczył także samych polityków podkreślając, że Polska cierpi na widoczny brak kontaktu pomiędzy sprawującymi władzę na różnych jej szczeblach, a zwykłym obywatelem
Za największy problem, a zarazem niebezpieczeństwo grożące naszemu społeczeństwu po wejściu Polski do Unii Europejskiej, prof. Buzek uznał frustrację, która grozi Polakom, jeżeli nie zostaną oni we właściwy sposób przygotowani na to, iż fakt ten nie przyniesie ze sobą żadnych rewolucyjnych zmian w poziomie ich życia.
W swym referacie podkreślił on także, iż ewangelicy w Polsce mają do zaoferowania naszemu społeczeństwu wiele zasad, które ważne są w naszym współżyciu we wspólnocie europejskiej, a są to poszanowanie wolności, poczucie odpowiedzialności, obowiązek solidarności, a także subsydiarność i etos pracy.
zobacz też:
Luteranie obradują w Warszawie
źródło: