Prezbietrianie przechodzą
- 14 lutego, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Grupa około 151 konserwatywnych parafii prezbiteriańskich, zrzeszonych w inicjatywie “Nowe Bukłaki” (New Wineskins) postanowiła oficjalnie opuścić ich zdaniem zbyt liberalny PCUSA i przejść tymczasowo pod opiekę Ewangelicznego Kościoła Prezbiteriańskiego (EPC). Będzie to bez wątpienia największy eksodus w historii PCUSA. Zgodnie z ustaleniami, “Nowe Bukłaki” zostaną przyjęte jako specjalny prezbiteriat do EPC na próbny okres dwóch lat, po którym będą musiały zdecydować, czy pozostaną w ramach tego Kościoła […]
Grupa około 151 konserwatywnych parafii prezbiteriańskich, zrzeszonych w inicjatywie “Nowe Bukłaki” (New Wineskins) postanowiła oficjalnie opuścić ich zdaniem zbyt liberalny PCUSA i przejść tymczasowo pod opiekę Ewangelicznego Kościoła Prezbiteriańskiego (EPC). Będzie to bez wątpienia największy eksodus w historii PCUSA.
Zgodnie z ustaleniami, “Nowe Bukłaki” zostaną przyjęte jako specjalny prezbiteriat do EPC na próbny okres dwóch lat, po którym będą musiały zdecydować, czy pozostaną w ramach tego Kościoła czy nie. Do tego czasu zatrzymają swoich duchownych i własność parafii. To właśnie ta ostatnia kwestia była najbardziej drażliwą sprawą podczas obrad “New Wineskins” w Orlando na Florydzie.
Zgodnie z prawem budynki i majątek parafii należą do PCUSA, który może, ale nie musi pozwolić zatrzymać go parafii opuszcającej Kościół. Dlatego też nie jest pewne, czy wszystkie 151 parafii przejdzie do EPC. Są to w większości parafie ultrakonserwatywne, sprzeciwiające się decyzjom ostatniego Zgromadzenia Generalnego PCUSA w Atlancie, a które ich zdaniem pozwoliło na ordynację czynnych gejów i lesbijek na pastorów. Parafie te od lat nie płacą opłat kościelnych i wstrzymują się z finansowaniem Kościoła.
Ewangeliczny Kościół Prezbiteriański posiada182 parafii i 75 000 wiernych. Choć jest ultrakonserwatywny teologicznie, kwestię ordynacji kobiet pozostawił poszczególnym parafiom – obecnie madwie czynne pastorki, z których jedna przejdzie na emeryturę. Parafie zrzeszone w grupie “Nowe Bukłaki” zostały zapewnione, że ich pastorki będą mogły dalej wykonywać swoją posługę.
Wyjście owych 151 parafii to największy eksodus parafii z PCUSA od jego utworzenia w latach osiemdziesiątych. Dotyczas większość secesjonitów przechodziła do Prezbiteriańskiego Kościóła Ameryki, gdzie ordynacja kobiet jest niedopuszczalna.