Prezbiter Bajeński z wizytą u chorych na stwardnienie rozsiane
- 16 kwietnia, 2009
- przeczytasz w 3 minuty
- Wiem, że zaprzyjaźnieni wierni Wspólnoty Kościołów Chrystusowych mówią czasem o pastorze „nasz prymas” – tymi słowami powitał pastora Andrzeja Bajeńskiego – Prezbitera Naczelnego WKCh, Dariusz Węcławski – dyrektor Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku (KOMR). Dyrektor otworzył spotkanie gościa z mieszkańcami Ośrodka. — Znając demokratyczny ustrój kościołów protestanckich zdaję sobie sprawę, że używanie słowa „prymas” to tylko […]
- Wiem, że zaprzyjaźnieni wierni Wspólnoty Kościołów Chrystusowych mówią czasem o pastorze „nasz prymas” – tymi słowami powitał pastora Andrzeja Bajeńskiego – Prezbitera Naczelnego WKCh, Dariusz Węcławski – dyrektor Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku (KOMR).
Dyrektor otworzył spotkanie gościa z mieszkańcami Ośrodka. — Znając demokratyczny ustrój kościołów protestanckich zdaję sobie sprawę, że używanie słowa „prymas” to tylko pewna życzliwa przenośnia, niemniej jednak miło nam gościć zwierzchnika jednego z najdynamiczniej rozwijających się kościołów ewangelikalnych w Polsce. Ze Wspólnotą Kościołów Chrystusowych nasz Ośrodek ma kontakt od dawna. Dzięki pomocy pastora Krzysztofa Zaręby otrzymaliśmy kilkadziesiąt amerykańskich wózków dla osób niepełnosprawnych. (…) Polska była swego czasu państwem wielowyznaniowym. To w naszym kraju znajdowali schronienie ludzie z całej Europy, prześladowani z powodu swej wiary. Dzisiaj jesteśmy społeczeństwem raczej jednolitym wyznaniowo, dlatego tym spotkaniem chcemy przybliżyć państwu jeden z polskich kościołów protestanckich – mówił dyrektor Węcławski.
- Pastor Andrzej Bajeński to wybitny kaznodzieja, wykładowca akademicki i autor licznych artykułów. Jest absolwentem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Studiował też teologię w USA. Jest założycielem i dyrektorem Centrum Rozwoju Kościoła „Pro Eclessia”. Przez ponad 20 lat był pastorem przełożonym Chrześcijańskiej Społeczności w Warszawie. Pełni funkcję Prezbitera Naczelnego WKCh – przedstawiono gościa, który przybył do Dąbka wraz z żoną Urszulą, kierującą pracą stołecznej Poradni Chrześcijańskiej.
W trakcie spotkania z mieszkańcami Ośrodka pastor Bajeński opowiedział o atmosferze religijnej w jakiej wzrastał i życiowych wyborach, w konsekwencji których poświęcił swe życie służbie Bogu i ludziom. Mówił też o coraz bardziej laicyzującej się Europie, gdzie mówienie o Jezusie coraz częściej jest uznawane za politycznie niepoprawne. Odnosił się też do sytuacji w naszym kraju. Skłaniał do refleksji, na ile życie religijne naszych rodaków wynika z kultywowania pewnych tradycji, a na ile z autentycznej wiary i osobistej więzi z Bogiem.
Po krótkim wstępie przyszedł czas na pytania od mieszkańców. Interesowały ich, m.in. różnice doktrynalne i organizacyjne pomiędzy Kościołem Rzymskokatolickim a kościołami protestanckimi, problemy tolerancji i ekumenizmu. Padło też pytanie o sens cierpienia. – To wielka tajemnica i trudno na to pytanie odpowiedzieć. Wiem jedno, Pismo Święte mówi, że nadejdzie dzień, kiedy nie będzie już płaczu i łez, cierpienia i chorób, kiedy nasze ciała na nowo będą w pełni zdrowe. W tej obietnicy pokładajmy realną nadzieję, warto o tym przypominać szczególnie w okresie Pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego – powiedział pastor Bajeński.
Dyrektor Węcławski oprowadził gości po Ośrodku, prezentując używany tam najnowocześniejszy sprzęt. Pastor wielokrotnie podkreślał, że choć często odwiedza podobne placówki w Europie i USA, to klimat i warunki stworzone w Dąbku są absolutnie wyjątkowe.
Tekst ukazał się pierwotnie w Tygodniku „Extra Ciechanów” nr 233 z 14 kwietnia 2009.
Foto: Dyrektor Dariusz Węcławski prezentuje pastorowi Andrzejowi Bajeńskiemu i jego żonie Urszuli nowoczesny sprzęt wykorzystywany w KOMR w Dąbku.