
- 28 czerwca, 2015
- przeczytasz w 3 minuty
Kościół wielu prezydentów USA, dawniej Kościół białej klasy średniej i bogaczy, pierwszy Kościół anglikański, który wybrał kobietę na prymasa i Kościół, do którego należało wielu właścicieli niewolników, ma nowego zwierzchnika – bpa Michaela B. Curry'ego, pier...
Bp Michael Curry — pierwszy Afroamerykanin na czele Kościoła Episkopalnego USA
Kościół wielu prezydentów USA, dawniej Kościół białej klasy średniej i bogaczy, pierwszy Kościół anglikański, który wybrał kobietę na prymasa i Kościół, do którego należało wielu właścicieli niewolników, ma nowego zwierzchnika – bpa Michaela B. Curry’ego, pierwszego Afroamerykanina, który obejmie urząd prymasa ECUSA!
W Salt Lake City od kilku dni trwa 78. Konwencja Generalna Kościoła Episkopalnego USA (ECUSA), który choć liczy ok. 2 milionów wiernych, jest jednym z najbardziej znaczących wyznań chrześcijańskich w USA. W związku z upływem 9‑letniej kadencji bp Katherine Jefferts Schori pojawiła się konieczność wyboru nowego biskupa/nowej biskupki ECUSA. Już w październiku 2014 roku bp Jefferts Schori, pierwsza kobieta w historii światowej Wspólnoty Anglikańskiej, która została prymasem, zapowiedziała, że nie będzie się ubiegać o reelekcję. Do wyborów stanęło czterech kandydatów. — Kocham ten Kościół, w którym poznałem Jezusa, i wszystkich jego wiernych. Dziękuję Bogu, że mogę być jednym z ochrzczonych, którzy należą do tego Kościoła. Jesteśmy częścią ruchu Jezusa i świat nie może nas zatrzymać — powiedział po wyborze bp Curry
Wybory dokonała Izba Biskupów oraz Izba Delegatów, w skład której wchodzą świeccy i duchowni. Bp Curry otrzymał w Izbie Biskupów 121 spośród 174 głosów (potrzebnych było 89 głosów). W Izbie Delegatów bp Curry uzyskał 800 głosów za i 12 przeciw. W obydwu izbach do wyboru wystarczyła jedna tura, co świadczy o ogromnym zaufaniu i poparciu członków Konwencji Generalnego do biskupa-elekta.
62-letni bp Michael Curry obejmie swój urząd jako 27. biskup przewodniczący ECUSA w święto Wszystkich Świętych (1 listopada) w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie. Do tego czasu pozostanie ordynariuszem liczącej ok. 48 tys. wiernych Diecezji Północnej Karoliny, której przewodzi od 15 lat. Bp Curry ma za sobą ogromne doświadczenie duszpasterskie w wielu parafiach w różnych stanach. Przez 12 lat był proboszczem w kościele św. Jakuba w Baltimore, która była trzecią parafią episkopalną w USA dla Afroamerykanów. Nowy prymas jest mocno zaangażowany w sprawy misji i ewangelizacji, a także kwestie prospołeczne. Jest zwolennikiem równouprawnienia osób tej samej płci. Po ogłoszeniu decyzji Sądu Najwyższego o legalizacji małżeństw jednopłociowych we wszystkich stanach Kościół episkopalny poparł wyrok sędziów. Bp Curry jest żonaty i ma dwie dorosłe córki.
Wybór bp. Curry’ego na prymasa Kościoła Episkopalnego jest symboliczny z wielu powodów. USA zmagają się z szokiem po brutalnym akcie terroru wymierzonym przeciwko afroamerykańskiemu zborowi Amerykańskiego Kościoła Episkopalno-Metodystycznego i falą konfliktów na tle rasowym. Kościół Episkopalny w USA ma niechlubne karty w swojej historii, która poprzez wybór bp. Curry’ego została symbolicznie przezwyciężona. W pierwszych wiekach państwowości USA, Kościół episkopalny był wyznaniem białej elity politycznej i społecznej, w tym prezydentów (Jerzy Waszyngton) i właścicieli plantacji niewolniczych. Wiele kościołów i instytucji episkopalnych w USA zostało zbudowanych z ofiar właścicieli niewolników. W 2008 roku urzędująca prymas Jefferts Schori przewodniczyła narodowej liturgii pokutnej za grzechy Kościoła, prosząc Boga o przebaczenie za grzech niewolnictwa i rasizmu.
ECUSA jest częścią światowej Wspólnoty Anglikańskiej, a zatem uznaje duchowe zwierzchnictwo Arcybiskupa Canterbury. Kościół podzielony jest na dziewięć prowincji i posiada diecezje nie tylko w USA, lecz także w innych krajach m.in. na Tajwanie i Mikronezji, oraz w Europie, którą obejmuje Konwokacja Episkopalnych Kościołów w Europie z własnym biskupem, którym jest obecnie bp Pierre W. Whalon. W ciągu ostatnich lat doszło do schizm w łonie ECUSA w związku ze sprzeciwem części konserwatystów wobec stanowiska ECUSA ws. związków homoseksualnych.