
- 20 grudnia, 2017
- przeczytasz w 4 minuty
Po niespełna roku poszukiwań diecezja Londynu Kościoła Anglii będzie miała nowego biskupa. I od razu zaskoczenie: nowym biskupem Londynu będzie kobieta – ks. bp Sarah Mullally, dotychczasowa biskupka Crediton, sufragani diecezji Exeter. Bp Mullally obejmuje wa...
Była pielęgniarka nowym biskupem Londynu
Po niespełna roku poszukiwań diecezja Londynu Kościoła Anglii będzie miała nowego biskupa. I od razu zaskoczenie: nowym biskupem Londynu będzie kobieta – ks. bp Sarah Mullally, dotychczasowa biskupka Crediton, sufragani diecezji Exeter. Bp Mullally obejmuje wakującą diecezję. W styczniu br. w stan spoczynku przeszedł bp Richard Chartres, który pełnił urząd przez 10 lat.
Dlaczego wybór kobiety na biskupa Londynu jest zaskakujący? Wprawdzie Londyn jest wielokulturową i liberalną metropolią to jednak w mieście jest dość spory odsetek parafii, które nie akceptują służby kapłańskiej i biskupiej kobiet. Dla tych anglikanów i parafii przeznaczone są alternatywne jurysdykcje biskupie wewnątrz diecezji i z tej możliwości korzysta co ósma parafia diecezji. Jednak nie wszystkie parafie anglokatolickie odrzucają kapłaństwo i episkopat kobiet. Dotychczasowy ordynariusz diecezji, bp Richard Chatres, nie wyświęcał kobiet na kapłanki, mimo że sam jest zwolennikiem ordynacji kobiet. Chartres postanowił, że będzie udzielał kobietom tylko święceń diakonatu, aby nie pogłębiać podziałów diecezji. Praktyka biskupa spotykała się z krytyką z wielu stron, tym bardziej wydawało się mało prawdopodobne, że Królewska Komisja Nominacyjna wybierze kobietę.
Nominacja bp Sarah Mullally spotkała się z wyważoną, a niekiedy i pozytywną reakcją przedstawicieli konserwatystów – zarówno anglokatolików, jak i ewangelikałów. Ciepłe słowa przekazał nowej biskupce arcybiskup metropolita Westminster kardynał Vincent Nichols, zwierzchnik angielskich katolików. — Chciałbym pogratulować Najprzewielebniejszej Sarze Mullally jej nominacji na biskupa Londynu. Zapewniam ją, że będę jej towarzyszyć w modlitwach, gdy będzie przygotowywać się do kierowania dynamiczną diecezją Londynu. Nie mogę się doczekać partnerskiej współpracy we wspólnym głoszeniu Chrystusa w tym różnorodnym i bezsennym mieście – powiedział kardynał.
Entuzjastyczne gratulacje przekazał również burmistrz Londynu Sadiq Khan, prymas Całej Anglii i arcybiskup Canterbury Justin Welby (diecezja Londynu należy do prowincji Canterbury), a także prymas Anglii arcybiskup Yorku John Sentamu.
Jednym z najważniejszych celów nowej biskup będzie – oprócz utrzymania jedności diecezji – dokończenie ambitnego projektu ewangelizacyjnego, w który zaangażowane są parafie anglikańskie różnych nurtów. W ramach programu Odnowa i Reforma (Renewal and Reform) diecezja Londynu chce powstaną 100 nowych miejsc modlitw do 2020 roku. Projekt jest już w dużej mierze zrealizowany.
Parafie, które w ostatnim czasie nie wykluczały wystąpienia z Kościoła Anglii ze względu na swój sprzeciw wobec niektórych kwestii etyczno-moralnych (m.in. sprawa małżeństw jednopłciowych), zapowiedziały chęć współpracy z nową biskup. Bp Mullally przyznała, że jej wybór może być trudny do zaakceptowania przez tradycjonalistów, jednak podkreśliła, że jedną z najpiękniejszych rzeczy w Londynie jest to, że odzwierciedla on również różnorodność Kościoła. – Mam ogromny szacunek dla tych, którzy z powodów teologicznych, nie mogą zaakceptować mojej służby jako kapłanki i biskupa. Każdy powinien mieć możliwość znalezienia duchowego domu, a ci, którzy są odpowiedzialni za służbę powinni ją sprawować w sposób najlepszy jaki potrafią – dodała.
Pielęgniarka i kapłanka
Droga do służby biskupiej Sarah Mullally w niczym nie przypomina tradycyjnej ścieżki kariery duchownego. Duchownym jest dopiero od 2001 roku. Wcześniej pracowała jako pielęgniarka ze specjalizacją onkologiczną i położniczą, a w latach 1999–2005 była naczelną pielęgniarką kraju, pełniącą funkcję doradczą przy premierze Wielkiej Brytanii i Ministerstwie Zdrowia. W 2005 otrzymała od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zaangażowanie na rzecz pielęgniarstwa. Jednocześnie prowadziła służbę duszpasterską w różnych parafiach, jednak dopiero po ustąpieniu z funkcji państwowej objęła samodzielną parafię w dzielnicy Sutton. W 2012 roku została kanonikiem i skarbnikiem katedry Salisbury, a w 2015 roku została biskupem Crediton. Sarah Mullally pracuje również w zespole zajmującym się sprawami osób, które doświadczyły przypadków molestowania seksualnego w Kościele.
Jeśli nasze parafie mają mieć większe znaczenie dla naszej społeczności, oznacza to, że potrzebujemy parafii kierowanych przez księży, którzy są kobietami, pochodzą z czarnych, azjatyckich czy innych mniejszościowych grup etnicznych. Potrzebujemy parafii pewnych siebie, duchownych, którzy mają warunki dla jak najlepszej służby. Londyn może być darem dla całego Kościoła Anglii i może zademonstrować, jak może funkcjonować jedność – powiedziała po ogłoszeniu nominacji bp Mullally.
Bp Sarah Mullally będzie 133. Biskupem Londynu, a jej ingres odbędzie się w nowym roku. Wraz z objęciem urzędu bp Mullally stanie się automatycznie nowym członkiem Izby Lordów.
Biskup Sarah ma męża i dwójkę dzieci.
» Ekumenizm.pl: Poszukiwania nowego Biskupa Londynu (zasady wyboru i nominacji)