- 20 maja, 2021
- przeczytasz w 3 minuty
28 maja br. ks. Kanishka Raffel, obecny dziekan katedry anglikańskiej św. Andrzeja w Sydney, zostanie nowym arcybiskupem metropolitą anglikańskiej diecezji Sydney. Raffel będzie pierwszym anglikańskim arcybiskupem Sydney, którego rodzice nie mają pochodzenia e...
Były buddysta nowym arcybiskupem Sydney
28 maja br. ks. Kanishka Raffel, obecny dziekan katedry anglikańskiej św. Andrzeja w Sydney, zostanie nowym arcybiskupem metropolitą anglikańskiej diecezji Sydney. Raffel będzie pierwszym anglikańskim arcybiskupem Sydney, którego rodzice nie mają pochodzenia europejskiego. Arcybiskup-elekt jest ponadto konwertytą z buddyzmu.
6 maja 2021 roku odbył się nadzwyczajny synod wyborczy diecezji Sydney Anglikańskiego Kościoła Australii. O urząd arcybiskupa Sydney ubiegało się czterech kandydatów. Dotychczasowy zwierzchnik abp Glenn Davies przeszedł w stan spoczynku.
Raffel urodził się w buddyjskiej rodzinie pochodzącej ze Sri Lanki, a zamieszkującej w Londynie. Na początku lat 70. rodzina wyemigrowała do Australii – Kanishka Raffel miał wówczas siedem lat. W wieku 21 lat przyjął chrześcijaństwo, a swój nawrócenie Raffel do dziś wiąże z lekturą Ewangelii św. Jana, której egzemplarz podarował mu jeden z jego chrześcijańskich przyjaciół. 56-letni Raffel, który jest żonaty i ma dwie dorosłe córki, ukończył literaturę, prawo i teologię. Od 2016 roku był dziekanem katedry św. Andrzeja w Sydney.
Jako arcybiskup Sydney ks. Kanishka Raffel będzie również metropolitą Prowincji Nowej Południowej Walii, w skład której wchodzi siedem diecezji, w tym diecezja Sydney, szczególna na mapie australijskiego anglikanizmu.
Bez ornatów i ewangelikalna
Diecezja Sydney uchodzi za jedną z najbardziej konserwatywnych diecezji anglikańskich w Australii. Ma wybitnie ewangelikalny i niskokościelny charakter z niewielkim odsetkiem parafii anglokatolickich. Generalnie od 1911 roku, w diecezji obowiązuje zakaz używania ornatów przez duchownych, którzy nabożeństwa prowadzą w czarnej sutannie z komżą i stułą.
Poprzez swoich byłych arcybiskupów, diecezja Sydney była jednym ze architektów konserwatywnej struktury GAFCON, która doprowadziła do częściowej schizmy w łamach Wspólnoty Anglikańskiej w związku z liberalnym stanowiskiem części zachodnich Kościołów anglikańskich w kwestii ludzkiej seksualności, w tym przede wszystkim błogosławienia małżeństw jednopłciowych i wyświęcaniu osób LGBT na duchownych. Wiele kontrowersji wywołała decyzja poprzedniego arcybiskupa o przeznaczeniu miliona dolarów australijskich na rzecz kampanii przeciwko legalizacji małżeństw jednopłciowych w 2017 r.
Diecezja Sydney jest jedną z czterech anglikańskich diecezji (jest ich 23), które nie praktykują ordynacji kobiet, choć w diecezji Sydney kobiety wyświęca się od 1989 roku na diakonki. W Kościele Anglikańskim Australii, który jest drugim co do wielkości wyznaniem chrześcijańskim w kraju (nieco ponad 3 mln wiernych), ordynacja kobiet została umożliwiona na płaszczyźnie diecezjalnej w 1985 roku. Obecnie w kraju tym są dwie anglikańskie biskupki, w tym jedna arcybiskupka Kay Goldsworthy, o której pisaliśmy na ekumenizm.pl.
Nowy arcybiskup Sydney, podobnie jak jego poprzednicy, jest również konserwatystą, choć sądząc po jego wypowiedziach, nieco bardziej wyważonym w swoich ocenach i dążącym do dialogu z inaczej myślącymi. Nie oznacza to jednak, że zaangażowanie archidiecezji Sydney w GAFCON i promowanie konserwatywnego nurtu w światowej Wspólnocie Anglikańskiej, w jakikolwiek sposób się zmieni.